Producers Guild of America Nominations Announced, Judd Apatow to Host Awards Ceremony 

The Producers Guild of America (PGA) has announced the television and motion picture nominations for the 2011 Producers Guild Awards. The three motion picture categories include The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures; The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures; and The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures.

The guild previously announced that James Cameron, Laura Ziskin, Scott Rudin, the producing team of Tom Hanks and Gary Goetzman, and gasp, RealD (!) will receive honorary awards.

The Producers Guild Awards ceremony will be hosted by Judd Apatow and will be held Jan. 22.

Here's the complete list of nominees (Check our Awards Avenue for complete winners/nominees for all award-giving bodies):

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

127 HOURS
Producers: Danny Boyle, Christian Colson

BLACK SWAN
Producers: Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver

INCEPTION
Producers: Christopher Nolan, Emma Thomas

THE FIGHTER
Producers: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg

THE KIDS ARE ALL RIGHT
Producers: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray

THE KING'S SPEECH
Producers: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

THE SOCIAL NETWORK
Producers: Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin

THE TOWN
Producers: Basil Iwanyk, Graham King

TOY STORY 3
Producer: Darla K. Anderson

TRUE GRIT
Producers: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

DESPICABLE ME
Producers: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON
Producer: Bonnie Arnold

TOY STORY 3
Producer: Darla K. Anderson

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

CLIENT 9: THE RISE AND FALL OF ELIOT SPITZER
Producer(s): Awaiting final credit determination

EARTH MADE OF GLASS
Producers: Reid Carolin, Deborah Scranton

INSIDE JOB
Producers: Charles Ferguson, Audrey Marrs

SMASH HIS CAMERA
Producers: Linda Saffire, Adam Schlesinger

THE TILLMAN STORY
Producer: John Battsek

WAITING FOR ‘SUPERMAN’
Producer: Lesley Chilcott

The television nominees are:

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:


"30 Rock” (NBC)
Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels,
David Miner, Jeff Richmond, Don Scardino

"Curb Your Enthusiasm” (HBO)
Producers: Alec Berg, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel,
Erin O’Malley, Jeff Schaffer

"Glee” (FOX)
Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth
Silverstein

"Modern Family” (ABC)
Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon,
Jason Winer, Bill Wrubel, Danny Zuker

"The Office” (NBC)
Producers: Randy Cordray, Greg Daniels, Howard Klein, Paul Lieberstein

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

"Breaking Bad” (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Vince Gilligan, Mark Johnson, Stewart Lyons,
Michelle MacLaren

"Dexter” (Showtime)
Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Clyde Phillips

"Lost” (ABC)
Producers: Jack Bender, Bryan Burk, Carlton Cuse, Ra’uf Glasgow, Jean Higgins,
Adam Horowitz, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Liz Sarnoff, Paul Zbyszewski

"Mad Men” (AMC)
Producers: Lisa Albert, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria
Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Matthew Weiner

"True Blood” (HBO)
Producers: Alan Ball, Brian Buckner, Gregg Fienberg, Mark McNair, Nancy
Oliver, Raelle Tucker, Alexander Woo

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

"Murder on the Orient Express” (PBS)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Pillars of the Earth” (Starz)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Temple Grandin” (HBO)
Producers: Gil Bellows, Scott Ferguson, Emily Gerson Saines, Paul Lister, Alison
Owen

"The Pacific” (HBO)
Producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Eugene Kelly, Todd London,
Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steven Shareshian, Steven Spielberg,
Tony To, Tim Van Patten, Graham Yost

"You Don’t Know Jack” (HBO)
Producers: Scott Ferguson, Steve Lee Jones, Barry Levinson, Lydia Dean Pilcher

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

"Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Deadliest Catch” (Discovery Channel)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Intervention” (A&E)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Kathy Griffin: My Life on the D-List” (Bravo)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Undercover Boss” (CBS)
Producer(s): Awaiting final credit determination

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment and Competition Television:

"The Amazing Race” (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Amy Chacon, Elise Doganieri, Jonathan Littman,
Bertram van Munster, Mark Vertullo

"The Colbert Report” (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tom Purcell,
Allison Silverman, Jon Stewart

"Project Runway” (Lifetime)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Real Time with Bill Maher” (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy
Martin

"Top Chef” (Bravo)
Producer(s): Awaiting final credit determination

[ 17 comments ] ( 1214 views )   |  permalink  |  related link  |   ( 2.9 / 578 )

<<First <Back | 377 | 378 | 379 | 380 | 381 | 382 | 383 | 384 | 385 | 386 | Next> Last>>