Producers Guild Reveals Nominees, "Inside Llewyn Davis" and Weinstein Ignored! 


The Producers Guild of America has announced the nominees for the 25th annual PGA Awards. In the movie category, the Coen Brothers' "Inside Llewyn Davis" and the awards hopefuls from the Weinstein Company were ignored -- no "August: Osage County," "Fruitvale Station" (darn!), "Philomena" (another darn), "Mandela: Long Walk to Freedom," and "Lee Daniels' The Butler." Sorry Harvey and Bob Weinstein!

We'll find out the winners on Jan. 19. Here's the complete list of nominees of the 25th Annual PGA Awards (including TV categories):

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

American Hustle (Columbia Pictures)
Producers: Megan Ellison, Jon Gordon, Charles Roven, Richard Suckle

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum

Captain Phillips (Columbia Pictures)
Producers: Dana Brunetti, Michael De Luca, Scott Rudin

Dallas Buyers Club (Focus Features)
Producers: Robbie Brenner, Rachel Winter

Gravity (Warner Bros. Pictures)
Producers: Alfonso Cuarón, David Heyman

Her (Warner Bros. Pictures)
Producers: Megan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay

Nebraska (Paramount Pictures)
Producers: Albert Berger, Ron Yerxa

Saving Mr. Banks (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producers: Ian Collie, Alison Owen, Philip Steuer

12 Years a Slave (Fox Searchlight Pictures)
Producers: Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Brad Pitt & Dede Gardner

Wolf of Wall Street (Paramount Pictures)
Producers: Riza Aziz, Emma Koskoff, Joey McFarland

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

The Croods (DreamWorks Animation)
Producers: Kristine Belson, Jane Hartwell

Despicable Me 2 (Universal Pictures)
Producers: Janet Healy, Chris Meledandri

Epic (Twentieth Century Fox)
Producers: Jerry Davis, Lori Forte

Frozen (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producer: Peter Del Vecho

Monsters University (Pixar Animation)
Producer: Kori Rae

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

A PLACE AT THE TABLE (Magnolia Pictures)
Producers: Julie Goldman, Ryan Harrington, Kristi Jacobson, Lori Silverbush

FAR OUT ISN’T FAR ENOUGH: THE TOMI UNGERER STORY (First Run Features)
Producers: Brad Bernstein, Rick Cikowski

LIFE ACCORDING TO SAM (HBO Documentary Films)
Producers: Andrea Nix Fine, Sean Fine, Miriam Weintraub

WE STEAL SECRETS: THE STORY OF WIKILEAKS (Focus Features)
Producers: Alexis Bloom, Alex Gibney, Marc Shmuger

WHICH WAY IS THE FRONT LINE FROM HERE? THE LIFE AND TIME OF TIM HETHERINGTON (HBO Documentary Films)
Producers: James Brabazon, Nick Quested

The television nominees are:

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:


American Horror Story: Asylum (FX)
Producers: Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Alexis Martin Woodall, Ryan Murphy, Chip Vucelich

Behind the Candelabra (HBO)
Producers: Susan Ekins, Gregory Jacobs, Michael Polaire, Jerry Weintraub

Killing Kennedy (National Geographic Channel)
Producers: Mary Lisio, Larry Rapaport, Ridley Scott, Teri Weinberg, David W. Zucker

Phil Spector (HBO)
Producers: Michael Hausman, Barry Levinson

Top of the Lake (Sundance Channel)
Producers: Philippa Campbell, Jane Campion, Iain Canning, Emile Sherman

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downton Abbey (ITV – United Kingdom; PBS – United States)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge

Game of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, D.B. Weiss, Christopher Newman, Greg Spence, Carolyn Strauss

Homeland (Showtime)
Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

House of Cards (Netflix)
Producers: Joshua Donen, David Fincher, Karyn McCarthy, John Melfi, Eric Roth, Kevin Spacey, Beau Willimon

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

30 Rock (NBC)
Producers: Jack Burditt, Robert Carlock, Luke Del Tredici , Tina Fey, Matt Hubbard , Marci Klein, Jerry Kupfer , Colleen McGuinness, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan , Jeff Richmond , Josh Siegal, Tracey Wigfield

Arrested Development (Netflix)
Producers: John Foy, Brian Grazer, Ron Howard, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Troy Miller, Richard Rosenstock, Jim Vallely

Big Bang Theory, The (CBS)
Producers: Bill Prady, Chucke Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu

Modern Family (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeffrey Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

VEEP (HBO)
Producers: Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (ESPN)
Producers: Bill Simmons, John Dahl, Erin Leyden, Connor Schell

Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Duck Dynasty (A&E Networks)
Producers: Deirdre Gurney, Scott Gurney, Mike Odair, Hugh Peterson, Adam Saltzberg, Charlie Van Vleet

Inside The Actors Studio (Bravo)
Producers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz

Shark Tank (ABC)
Producers: Mark Burnett, Becky Blitz, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Max Swedlow

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

Colbert Report, The (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC)
Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Gary Greenberg, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Molly McNearney, Tony Romero, Jason Shrift, Jennifer Sharron, Josh Weintraub

Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker

Real Time with Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood

Saturday Night Live (NBC)
Producers: Ken Aymong, Erin Doyle, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, Lindsay Shookus

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

Amazing Race, The (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

Dancing With The Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens-Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

Project Runway (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

Top Chef (Bravo)
Producers: Tom Colicchio, Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Erica Ross, Nan Strait, Andrew Wallace

Voice, The (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda Zucker

The following programs were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 19:

The Award for Outstanding Sports Program:

24/7 (HBO)

Hard Knocks (HBO)

Monday Night Football (ESPN)

Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)

SportsCenter (ESPN)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Dora the Explorer (Nickelodeon)

iCarly (Nickelodeon)

Phineas and Ferb (Disney Channel)

Sesame Street (Sprout)

SpongeBob Squarepants (Nickelodeon)

The Award for Outstanding Digital Series:

Burning Love

Epic Rap Battles of History

Lizzie Bennet Diaries, The

Video Game High School

Wired: What’s Inside

[ add comment ] ( 90 views )   |  permalink  |   ( 3 / 720 )
Top 10 Best Movies of 2013 Plus the Worst Films of the Year!  


Years from now, I think we’ll remember how great 2013 is for the cinema! From foreign language films (“Blue is the Warmest Color,” “Wadjda”) to last minute Oscar entries (“The Wolf of Wall Street,” “American Hustle”), this year was bristling with excitement at the movies. So what are my favorite movies this year? Take a look!

Click Read More to watch my Top 10 Best plus the Runners-up and THE DREADED WORST! Read More...

[ 1 comment ] ( 615 views )   |  permalink  |   ( 3 / 1436 )
Win Fun, Exclusive "Anchorman 2" Prizes! 




Thanks to our friends at Paramount Pictures, you can fun prizes from "Anchorman 2: The Legend Continues" starring Will Ferrell as our favorite anchorman. T-shirts, electronic Anchorman voices, mustaches and more!

There are two ways to enter:

Click here and here and GOOD LUCK!

One lucky winner will be chosen on Jan. 3rd!

HAVE FUN!

[ 7 comments ] ( 28 views )   |  permalink  |   ( 3 / 1355 )
First Oscar Trailer! Ellen is Sooooooo Adorable! 


Goodbye Seth MacFarlane, hello Ellen! Many folks hated MacFarlane's hosting abilities last year and now, I think, the Academy is making the right decisions to replace him with Ellen DeGeneres.

Just like Dory, Ellen's character in "Finding Nemo" and its upcoming sequel "Finding Dory," Ellen is charming, cheerful, and full of wit! And they get plus points for using Fitz & The Tantrums' "The Walker."

So Ellen may be perfect, but we'll find out for sure on March 2nd for the 86th Academy Awards aka The Oscars aka My Super Bowl!

(Pssst, click here to get ready for the Oscars!)

For now, be charmed by Ellen with this new spot:



[ add comment ] ( 11 views )   |  permalink  |   ( 3 / 1361 )
"12 Years," "Dallas Buyers Club," "Enough Said" Big Winners with Women Journalists! Big Loss for "The Counselor," Cameron Diaz 


The Alliance of Women Film Journalists has announced the winners for the 2013 EDA (Excellent Dynamic Activism) Awards! And predictably, by now, Steve McQueen's "12 Years a Slave" took the top honors with McQueen taking home the best director trophy, and Lupita Nyong'O the best supporting actress honor.

The great team of Matthew McConaughey and Jared Leto for "Dallas Buyers Club" emerged victorious with their wins for Best Actor and Best Supporting Actor respectively.

Nicole Holofcener's "Enough Said" won two for best woman director and woman screenwriter for Holofcener.

Ridley Scott's "The Counselor," on the other hand, did not get love...at all! It won the Hall of Shame and The Movie You Wanted to Love But Just Couldn't awards. Its star, Cameron Diaz took home the Actress Most in Need of a New Agent award. Yikes! But they're true though!

Here are the nominees and winners (bolded) of the
AWFJ BEST OF AWARDS:

BEST FILM


12 Years a Slave
American Hustle
Gravity
Her
Inside Llewyn Davis
Nebraska

BEST DIRECTOR (Female or Male)


Joel and Ethan Coen – Inside Llewyn Davis
Alfonso Cuaron – Gravity
Spike Jonze - Her
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Alexander Payne – Nebraska
David O. Russell – American Hustle

BEST SCREENPLAY, ORIGINAL


American Hustle – Eric Singer and David O. Russell
Enough Said – Nicole Holofcener
Her – Spike Jonze
Inside Llewyn Davis – Joel and Ethan Cohen
Nebraska – Bob Nelson

BEST SCREENPLAY, ADAPTED


Steve Coogan and Jeff Pope – Philomena
Daniel Cretton – Short Term 12
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Spectacular Now
Billy Ray – Captain Phillips
John Ridley - 12 Years a Slave

BEST DOCUMENTARY

The Act of Killing – Joshua Oppenheimer
After Tiller – Martha Shane and Lana Wilson
20 Feet From Stardom – Morgan Neville
Blackfish - Gabriela Cowperthwaite
Stories We Tell – Sarah Polley

BEST ANIMATED FILM

The Croods – Kirk DeMicco and Chris Sanders
Despicable Me 2 - Pierre Coffin and Chris Renaud
Frozen – Jennifer Lee and Chris Buck
The Wind Rises - Hayao Miyazaki

BEST ACTRESS

Cate Blanchett - Blue Jasmine
Sandra Bullock – Gravity
Judi Dench – Philomena
Brie Larson – Short Term 12
Emma Thompson – Saving Mr. Banks

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Sally Hawkins – Blue Jasmine
Scarlett Johanson - Her
Jennifer Lawrence – American Hustle
Lupita Nyong’o - 12 Years a Slave
Oprah Winfrey – Lee Daniels’ The Butler

BEST ACTOR

Bruce Dern – Nebraska
Chiwetel Ejiofor - 12 Years a Slave
Oscar Isaac – Inside Llewyn Davis
Matthew McConaughey - Dallas Buyers Club
Joaquin Phoenix - Her
Robert Redford – All is Lost

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE


Barkhad Abdi – Captain Phillips
Bobby Cannavale – Blue Jasmine
Jared Leto - Dallas Buyers Club
Michael Fassbender - 12 Years a Slave
Will Forte - Nebraska

BEST ENSEMBLE CAST

12 Years A Slave
American Hustle
August: Osage County
Lee Daniels’ The Butler
Nebraska

BEST EDITING

12 Years a Slave – Joe Walker
American Hustle – Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers
Captain Phillips – Christopher Rouse
Gravity - Alfonso Cuaron and Mark Sanger
Rush - Daniel P. Henley

BEST CINEMATOGRAPHY


12 Years A Slave – Sean Bobbit
All is Lost – Frank G. DeMarco and Peter Zuccarini
Gravity - Emmanuel Lubezki
Nebraska - Phedon Papamichael
Prisoners - Roger Deakins

BEST MUSIC OR SCORE


12 Years A Slave – Hans Zimmer
Gravity - Steve Price
Inside Llewyn Davis – T-Bone Burnett
Her - Arcade Fire
Nebraska – Mark Orton

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE FILM

Blue Is The Warmest Color – Abdellatif Kechiche – France
The Grandmaster – Wong Kar-Wai – Hong Kong
The Hunt – Thomas Vinterberg – Denmark
The Past – Asghar Farhadi – Iran
Wadjda – Haifaa Al-Mansour - Saudi Arabia

EDA FEMALE FOCUS AWARDS
These awards honor WOMEN only.


BEST WOMAN DIRECTOR

Lake Bell – In A World
Gabriele Cowperthwaite – Blackfish
Nicole Holofcener - Enough Said
Jennifer Lee - Frozen
Sarah Polley – Stories We Tell

BEST WOMAN SCREENWRITER


Lake Bell – In A World
Julie Delpy - Before Midnight
Nicole Holofcener - Enough Said
Jennifer Lee – Frozen
Sarah Polley – Stories We Tell

KICK ASS AWARD FOR BEST FEMALE ACTION STAR


Sandra Bullock – Gravity
Jennifer Lawrence - The Hunger Games: Catching Fire
Chloe Grace Moretz - Kick Ass 2

BEST ANIMATED FEMALE


Anna (Kristen Bell) in Frozen
Eep (Emma Stone) in The Croods
Elsa (Idina Menzel) in Frozen

BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE


Brie Larson, Short Term 12
Lupita Nyong’o 12 Years A Slave
Shailene Woodley, The Spectacular Now

ACTRESS DEFYIG AGE AND AGISM


Sandra Bullock – Gravity
Judi Dench – Philomena
Meryl Streep – August: Osage County

AWFJ FEMALE ICON AWARD


(Presented to an actress for the portrayal of the most positive female role model, or for a role in which she takes personal and/or career risks to plumb the female psyche and therefore gives us courage to plumb our own, and/or for putting forth the image of a woman who is heroic, accomplished, persistent, demands her rights and/or the rights of others.)

Sandra Bullock for the strong, capable and very positive female image presented in ‘Gravity’

Angelina Jolie for continued commitments to humanitarian causes, and for promoting awareness about breast cancer.

Jennifer Lawrence for ‘American Hustle’ and ‘Hunger Games: Catching Fire,’ and for handling her high degree of celebrity extremely well.

THIS YEAR’S OUTSTANDING ACHIEVEMENT By A Woman In The Film Industry


(Presented only when warranted to a female who has had a banner-making, record-breaking, industry-changing achievement during any given year — such as Kathryn Bigelow’s Best Director Oscar win, or for an actress having multiple outstanding films released during one year.)

Haaifa Al-Mansour for challenging the limitations placed on women within her culture.

Cheryl Boone Isaac for becoming President of The Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Jahane Noujaim for risking life and limb to document the Egyptian revolution in ‘The Square’

EDA SPECIAL MENTION AWARDS

AWFJ HALL OF SHAME AWARD


The Counselor – Ridley Scott
Grown Ups 2 – Dennis Dugan
Movie 43 - Elizabeth Banks, Steven Brill, Steve Carr, Rusty Dundieff, James Duffy, Griffin Dunne, Peter Farrelly, Patrik Forsberg, Will Graham, James Gun, Brett Ratner, Jonathan van Tulleken, Bob Odenkirk

ACTRESS MOST IN NEED OF A NEW AGENT


Cameron Diaz, The Counselor
Selena Gomez, Vanessa Hudgins, Ashley Benson, Rachel Korine – Spring Breakers
Melissa McCarthy – Identity Thief, The Heat

MOVE YOU WANTED TO LOVE but Just Couldn’t Award


All is Lost
Blue Is The Warmest Color
The Counselor

UNFORGETTABLE MOMENT AWARD


Gravity – George Clooney reappears
12 Years A Slave – Patsy pleads for soap
Her – Phone sex sequences
Nebraska – “That’s not my air compressor”
12 Years A Slave – Solomon hanging

BEST DEPICTION OF NUDITY, SEXUALITY, OR SEDUCTION AWARD

Blue Is The Warmest Color Lea Seydoux and Adele Exarchopoulos
Her Scarlett Johansson and Joaquin Phoenix
The Spectacular Now – Shailene Woodley and Miles Teller

SEQUEL OR REMAKE THAT SHOULDN’T HAVE BEEN MADE AWARD

Carrie
Grown Ups 2
The Hangover
Kick Ass
Oz, Great and Powerful

MOST EGREGIOUS AGE DIFFERENCE Between The Leading Man and The Love Interest Award


August: Osage County – Dermot Mulroney and Abigail Breslin
The Invisible Women – Ralph Feinnes and Felicity Jones
Last Vegas – Michael Douglas and Bree Blair
The Lifeguard – Kristen Bell and David Lambert
Oblivion – Tom Cruise and Andrea Reisborough/Olga Kurylenko

[ add comment ] ( 15 views )   |  permalink  |   ( 3 / 1407 )

<<First <Back | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | Next> Last>>