Winners of 2014 Golden Globe Awards -- the Predictable and Unpredictable! 


The Hollywood Foreign Press Association celebrated the best in movies and TV in 2013 with the 71st annual Golden Globes Awards. True to its form, the awards night was a bit unpredictable ("Brooklyn 99" beating "Modern Family" and "Girls" for Best Comedy Series, or "Wolf of Wall Street's" Leonardo DiCaprio winning over Bruce Dern in "Nebraska" or Oscar Isaac for "Inside Llewyn Davis") and predictable ("12 Years a Slave" taking home the Best Film trophy or Cate Blanchett winning Best Actress Drama for "Blue Jasmine").

But it was a fun night with the dynamic duo of Tina Fey and Amy Poehler (who won Best Comedy Actress for "Parks and Recreation") returning as hosts for the second time. There were really no dramas in the evening, except for a few cuss words, and as predicted, Woody Allen did not show up to accept his Cecil B. DeMille Lifetime Achievement award.

I had a great time blogging the night on my Facebook page, so join me there for the Oscars! Oh, and go to my Facebook page to see my remarks in many categories!

For now, here's your full list of nominees and winners (highlighted) of the 71st Golden Globes Awards:

FILM

Best Motion Picture – Drama

"12 Years A Slave" (WINNER)
"Captain Phillips"
"Gravity"
"Philomena"
"Rush"

Best Motion Picture – Musical or Comedy
"American Hustle" (WINNER)
"Her"
"Inside Llewyn Davis"
"Nebraska"
"The Wolf Of Wall Street"

Best Actor – Motion Picture Drama
Chiwetel Ejiofor, "12 Years A Slave"
Idris Elba, "Mandela: Long Walk To Freedom"
Tom Hanks, "Captain Phillips"
Matthew McConaughey, "Dallas Buyers Club" (WINNER)
Robert Redford, "All Is Lost"

Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Christian Bale, "American Hustle"
Bruce Dern, "Nebraska"
Leonardo DiCaprio, "The Wolf of Wall Street" (WINNER)
Oscar Isaac, "Inside Llewyn Davis"
Joaquin Phoenix, "Her"

Best Actress – Motion Picture Drama
Cate Blanchett, "Blue Jasmine" (WINNER)
Sandra Bullock, "Gravity"
Judi Dench, "Philomena"
Emma Thompson, "Saving Mr. Banks"
Kate Winslet, "Labor Day"

Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy
Amy Adams, "American Hustle" (WINNER)
Julie Delpy, "Before Midnight"
Greta Gerwig, "Frances Ha"
Julia Louis-Dreyfus, "Enough Said"
Meryl Streep, "August: Osage County"

Best Supporting Actor
Barkhad Abdi, "Captain Phillips"
Daniel Bruhl, "Rush"
Bradley Cooper, "American Hustle"
Michael Fassbender, "12 Years A Slave"
Jared Leto, "Dallas Buyers Club" (WINNER)

Best Supporting Actress
Sally Hawkins, "Blue Jasmine"
Jennifer Lawrence, "American Hustle" (WINNER)
Lupita Nyong'o, "12 Years A Slave"
Julia Roberts, "August: Osage County"
June Squibb, "Nebraska"

Best Director
Alfonso Cuaron, "Gravity" (WINNER)
Paul Greengrass, "Captain Phillips"
Steve McQueen, "12 Years A Slave"
Alexander Payne, "Nebraska"
David O. Russell, "American Hustle"

Best Screenplay
Spike Jonze, "Her" (WINNER)
Bob Nelson, "Nebraska"
Jeff Pope and Steve Coogan, "Philomena"
John Ridley, "12 Years A Slave"
Eric Warren Singer and David O. Russell, "American Hustle"

Best Original Score
"All Is Lost" (WINNER)
"Mandela: Long Walk to Freedom"
"Gravity"
"The Book Thief"
"12 Years A Slave"

Best Original Song
"Atlas," Coldplay ("The Hunger Games: Catching Fire")
"Let It Go," Idina Menzel ("Frozen")
"Ordinary Love," U2 ("Mandela: Long Walk to Freedom") (WINNER)
"Please Mr. Kennedy," Oscar Isaac, Justin Timberlake and Adam Driver ("Inside Llewyn Davis")
"Sweet Than Fiction," Taylor Swift ("One Chance")

Best Foreign Language Film
"Blue is the Warmest Color"
"The Great Beauty" (WINNER)
"The Hunt"
"The Past"
"The Wind Rises"

Best Animated Feature Film
"The Croods"
"Despicable Me 2"
"Frozen" (WINNER)

TELEVISION

Best Drama Series

"Breaking Bad" (WINNER)
"Downton Abbey"
"The Good Wife"
"House of Cards"
"Masters of Sex"

Best Actor in a Television Drama Series
Bryan Cranston, "Breaking Bad" (WINNER)
Liev Schreiber, "Ray Donovan"
Michael Sheen, "Masters of Sex"
Kevin Spacey, "House of Cards"
James Spader, "The Black List"

Best Actress in a Television Drama Series
Julianna Margulies, "The Good Wife"
Tatiana Maslany, "Orphan Black"
Taylor Schilling, "Orange is the New Black"
Kerry Washington, "Scandal"
Robin Wright, "House of Cards" (WINNER)

Best Comedy Series
"The Big Bang Theory"
"Brooklyn 99" (WINNER)
"Girls"
"Modern Family"
"Parks and Recreation"

Best Actor in a Television Comedy Series
Jason Bateman, "Arrested Development"
Don Cheadle, "House of Lies"
Michael J. Fox, "The Michael J. Fox Show"
Jim Parsons, "The Big Bang Theory"
Andy Samberg, "Brooklyn 99" (WINNER)

Best Actress in a Television Comedy Series
Zooey Deschanel, "New Girl"
Lena Dunham, "Girls"
Edie Falco, "Nurse Jackie"
Julia Louis-Dreyfus, "Veep"
Amy Poehler – “Parks and Recreation” (WINNER)

Best Mini-Series or Motion Picture made for Television
"American Horror Story: Coven"
"Behind the Candelabra" (WINNER)
"Dancing on the Edge"
"Top of the Lake"
"White Queen"

Best Actor in a Mini-Series or Motion Picture made for Television
Matt Damon, "Behind the Candelabra"
Michael Douglas, "Behind the Candelabra" (WINNER)
Chiwetel Ejiofor, "Dancing on the Edge"
Idris Elba, "Luther"
Al Pacino, "Phil Spector"

Best Actress in a Mini-Series or Motion Picture made for Television
Helena Bonham Carter, "Burton and Taylor"
Rebecca Ferguson, "The White Queen"
Jessica Lange, "American Horror Story: Coven"
Helen Mirren, "Phil Spector"
Elisabeth Moss, "Top of the Lake" (WINNER)

Best Supporting Actor in a Series, Mini-Series or Motion Picture made for Television
Josh Charles, "The Good Wife"
Rob Lowe, "Behind the Candelabra"
Aaron Paul, "Breaking Bad"
Corey Stoll, "House of Cards"
Jon Voight, "Ray Donovan" (WINNER)

Best Supporting Actress in a Series, Mini-Series or Motion Picture made for Television
Jacqueline Bisset, "Dancing on the Edge" (WINNER)
Janet McTeer, "White Queen"
Hayden Panettiere, "Nashville"
Monica Potter, "Parenthood"
Sofia Vergara, "Modern Family"

[ add comment ] ( 84 views )   |  permalink  |   ( 3 / 600 )
2014 Golden Globe Awards Predictions 


The awards season just got hotter with the Golden Globes happening this Sunday on NBC beginning at 5 p.m. Like most of you, I am curious to know who will win but I am more excited to see the dynamic duo, Tina Fey and Amy Poehler, light up the stage as hosts of the evening.

The Golden Globe Award is considered a great barometer in predicting the Academy Awards but who will win and should win the almighty Globe? Here are my predictions for all categories. We’ll find out Sunday if my trusty crystal ball is accurate (See complete predictions after the jump).



FILM

Best Motion Picture – Drama

"12 Years A Slave"
"Captain Phillips"
"Gravity"
"Philomena"
"Rush"

WILL WIN: “12 YEARS A SLAVE”
SHOULD WIN: “GRAVITY”

Best Motion Picture – Musical or Comedy
"American Hustle"
"Her"
"Inside Llewyn Davis"
"Nebraska"
"The Wolf Of Wall Street"

WILL WIN: “AMERICAN HUSTLE”
SHOULD WIN” “AMERICAN HUSTLE”

Best Actor – Motion Picture Drama
Chiwetel Ejiofor, "12 Years A Slave"
Idris Elba, "Mandela: Long Walk To Freedom"
Tom Hanks, "Captain Phillips"
Matthew McConaughey, "Dallas Buyers Club"
Robert Redford, "All Is Lost"

WILL WIN: CHIWETEL EJIOFOR
SHOULD WIN: MATTHEW MCCONAUGHEY

Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Christian Bale, "American Hustle"
Bruce Dern, "Nebraska"
Leonardo DiCaprio, "The Wolf of Wall Street"
Oscar Isaac, "Inside Llewyn Davis"
Joaquin Phoenix, "Her"

WILL WIN: BRUCE DERN
SHOULD WIN: BRUCE DERN

Best Actress – Motion Picture Drama
Cate Blanchett, "Blue Jasmine"
Sandra Bullock, "Gravity"
Judi Dench, "Philomena"
Emma Thompson, "Saving Mr. Banks"
Kate Winslet, "Labor Day"

WILL WIN: CATE BLANCHETT
SHOULD WIN: SANDRA BULLOCK

Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy
Amy Adams, "American Hustle"
Julie Delpy, "Before Midnight"
Greta Gerwig, "Frances Ha"
Julia Louis-Dreyfus, "Enough Said"
Meryl Streep, "August: Osage County"

WILL WIN: MERYL STREEP
SHOULD WIN: AMY ADAMS

Best Supporting Actor
Barkhad Abdi, "Captain Phillips"
Daniel Bruhl, "Rush"
Bradley Cooper, "American Hustle"
Michael Fassbender, "12 Years A Slave"
Jared Leto, "Dallas Buyers Club"

WILL WIN: JARED LETO
SHOULD WIN: JARED LETO

Best Supporting Actress
Sally Hawkins, "Blue Jasmine"
Jennifer Lawrence, "American Hustle"
Lupita Nyong'o, "12 Years A Slave"
Julia Roberts, "August: Osage County"
June Squibb, "Nebraska"

WILL WIN: LUPITA NYONG’O
SHOULD WIN: LUPITA NYONG’O

Best Director
Alfonso Cuaron, "Gravity"
Paul Greengrass, "Captain Phillips"
Steve McQueen, "12 Years A Slave"
Alexander Payne, "Nebraska"
David O. Russell, "American Hustle"

WILL WIN: STEVE MCQUEEN
SHOULD WIN: STEVE MCQUEEN

Best Screenplay
Spike Jonze, "Her"
Bob Nelson, "Nebraska"
Jeff Pope and Steve Coogan, "Philomena"
John Ridley, "12 Years A Slave"
Eric Warren Singer and David O. Russell, "American Hustle"

WILL WIN: “AMERICAN HUSTLE”
SHOULD WIN” “HER”

Best Original Score
"All Is Lost"
"Mandela: Long Walk to Freedom"
"Gravity"
"The Book Thief"
"12 Years A Slave"

WILL WIN: “GRAVITY”
SHOULD WIN: “GRAVITY”

Best Original Song
"Atlas," Coldplay ("The Hunger Games: Catching Fire")
"Let It Go," Idina Menzel ("Frozen")
"Ordinary Love," U2 ("Mandela: Long Walk to Freedom")
"Please Mr. Kennedy," Oscar Isaac, Justin Timberlake and Adam Driver ("Inside Llewyn Davis")
"Sweet Than Fiction," Taylor Swift ("One Chance")

WILL WIN: “INSIDE LLEWYN DAVIS”
SHOULD WIN: “INSIDE LLEWYN DAVIS”

Best Foreign Language Film
"Blue is the Warmest Color"
"The Great Beauty"
"The Hunt"
"The Past"
"The Wind Rises"

WILL WIN: “BLUE IS THE WARMEST COLOR”
SHOULD WIN: “BLUE IS THE WARMEST COLOR”

Best Animated Feature Film
"The Croods"
"Despicable Me 2"
"Frozen"

WILL WIN: “FROZEN”
SHOULD WIN: “FROZEN”

TELEVISION

Best Drama Series

"Breaking Bad"
"Downton Abbey"
"The Good Wife"
"House of Cards"
"Masters of Sex"

WILL WIN: “BREAKING BAD”
SHOULD WIN: “BREAKING BAD”

Best Actor in a Television Drama Series
Bryan Cranston, "Breaking Bad"
Liev Schreiber, "Ray Donovan"
Michael Sheen, "Masters of Sex"
Kevin Spacey, "House of Cards"
James Spader, "The Black List"

WILL WIN: KEVIN SPACEY
SHOULD WIN: BRYAN CRANSTON

Best Actress in a Television Drama Series
Julianna Margulies, "The Good Wife"
Tatiana Maslany, "Orphan Black"
Taylor Schilling, "Orange is the New Black"
Kerry Washington, "Scandal"
Robin Wright, "House of Cards"

WILL WIN: KERRY WASHINGTON
SHOULD WIN: TAYLOR SCHILLING

Best Comedy Series
"The Big Bang Theory"
"Brooklyn 99"
"Girls"
"Modern Family"
"Parks and Recreation"

WILL WIN: “GIRLS”
SHOULD WIN: “PARKS AND RECREATION”

Best Actor in a Television Comedy Series
Jason Bateman, "Arrested Development"
Don Cheadle, "House of Lies"
Michael J. Fox, "The Michael J. Fox Show"
Jim Parsons, "The Big Bang Theory"
Andy Samberg, "Brooklyn 99"

WILL WIN: MICHAEL J. FOX
SHOULD WIN: DON CHEADLE

Best Actress in a Television Comedy Series
Zooey Deschanel, "New Girl"
Lena Dunham, "Girls"
Edie Falco, "Nurse Jackie"
Julia Louis-Dreyfus, "Veep"
Amy Poehler – “Parks and Recreation”

WILL WIN: JULIA LOUIS-DREYFUSS
SHOULD WIN: AMY POEHLER

Best Mini-Series or Motion Picture made for Television
"American Horror Story: Coven"
"Behind the Candelabra"
"Dancing on the Edge"
"Top of the Lake"
"White Queen"

WILL WIN: “BEHIND THE CANDELABRA”
SHOULD WIN: “AMERICAN HORROR STORY: COVEN”

Best Actor in a Mini-Series or Motion Picture made for Television
Matt Damon, "Behind the Candelabra"
Michael Douglas, "Behind the Candelabra"
Chiwetel Ejiofor, "Dancing on the Edge"
Idris Elba, "Luther"
Al Pacino, "Phil Spector"

WILL WIN: MICHAEL DOUGLAS
SHOULD WIN: MICHAEL DOUGLAS

Best Actress in a Mini-Series or Motion Picture made for Television
Helena Bonham Carter, "Burton and Taylor"
Rebecca Ferguson, "The White Queen"
Jessica Lange, "American Horror Story: Coven"
Helen Mirren, "Phil Spector"
Elisabeth Moss, "Top of the Lake"

WILL WIN: JESSICA LANGE
SHOULD WIN: JESSICA LANGE

Best Supporting Actor in a Series, Mini-Series or Motion Picture made for Television
Josh Charles, "The Good Wife"
Rob Lowe, "Behind the Candelabra"
Aaron Paul, "Breaking Bad"
Corey Stoll, "House of Cards"
Jon Voight, "Ray Donovan"

WILL WIN: AARON PAUL
SHOULD WIN: AARON PAUL (ALTHOUGH I LOVE ROB LOWE IN “BEHIND THE CANDELABRA”)

Best Supporting Actress in a Series, Mini-Series or Motion Picture made for Television
Jacqueline Bisset, "Dancing on the Edge"
Janet McTeer, "White Queen"
Hayden Panettiere, "Nashville"
Monica Potter, "Parenthood"
Sofia Vergara, "Modern Family"

WILL WIN: SOFIA VERGARA
SHOULD WIN: MONICA POTTER

[ 1 comment ] ( 28 views )   |  permalink  |   ( 3 / 644 )
Best Editing -- American Cinema Editors Reveal 64th ACE Eddie Awards Nominations 


The American Cinema Editors (ACE) revealed the nominations for their 64th Annual ACE Eddie Awards for all categories including film, television, and documentaries. We'll find out the winners on Feb. 7 with the ACE Eddie Awards annual ceremony to be held at the Beverly Hilton Hotel.

Here's your full list of nominees of the 64th Annual ACE Eddie Awards:

BEST EDITED FEATURE FILM (DRAMATIC):

12 Years a Slave
Joe Walker

Captain Phillips
Chris Rouse, A.C.E.

Gravity
Alfonso Cuarón & Mark Sanger

Her
Eric Zumbrunnen, A.C.E. & Jeff Buchanan

Saving Mr. Banks
Mark Livolsi, A.C.E.

BEST EDITED FEATURE FILM (COMEDY OR MUSICAL):

American Hustle
Jay Cassidy, A.C.E., Crispin Struthers & Alan Baumgarten, A.C.E.
August: Osage County
Stephen Mirrione, A.C.E.

Inside Llewyn Davis
Roderick Jaynes

Nebraska
Kevin Tent, A.C.E.

The Wolf of Wall Street
Thelma Schoonmaker, A.C.E.

BEST EDITED ANIMATED FEATURE FILM:

Despicable Me 2
Gregory Perler, A.C.E.

Frozen
Jeff Draheim

Monsters University
Greg Snyder

BEST EDITED DOCUMENTARY (FEATURE):

20 Feet from Stardom
Douglas Blush, Kevin Klauber & Jason Zeldes

Blackfish
Eli Despres

Tim’s Vermeer
Patrick Sheffield

BEST EDITED DOCUMENTARY (TELEVISION):

American Masters: Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'
Stephen Ellis, Gordon Mason & Phil McDonald

American Winter
Aaron I. Butler

The Assassination of President Kennedy
Chris A. Peterson

BEST EDITED HALF-HOUR SERIES FOR TELEVISION:

30 Rock: “Hogcock! / Last Lunch”
Meg Reticker / Ken Eluto, A.C.E.

Arrested Development: “Flight of the Phoenix”
Kabir Akhtar & A.J. Dickerson

The Office: “Finale”
David Rogers & Claire Scanlon

BEST EDITED ONE-HOUR SERIES FOR COMMERCIAL TELEVISION:

Breaking Bad: “Buried”
Skip MacDonald A.C.E. & Sharidan Williams-Sotelo

Breaking Bad: “Felina”
Skip MacDonald A.C.E.

Breaking Bad: “Granite State”
Kelley Dixon, A.C.E. & Chris McCaleb

Breaking Bad: “Ozymandias”
Skip MacDonald A.C.E.

The Good Wife: “Hitting the Fan”
Scott Vickrey, A.C.E.

BEST EDITED ONE-HOUR SERIES FOR NON-COMMERCIAL TELEVISION:

Game of Thrones: “The Rains of Castamere”
Oral Norrie Ottey

Homeland: “Big Man in Tehran”
Terry Kelley, A.C.E.

House of Cards: “Chapter 1”
Kirk Baxter, A.C.E.

BEST EDITED MINISERIES OR MOTION PICTURE FOR TELEVISION:

American Horror Story: Asylum: “The Name Game”
Stewart Schill, A.C.E.

Behind the Candelabra
Mary Ann Bernard

Phil Spector
Barbara Tulliver, A.C.E.

BEST EDITED NON-SCRIPTED SERIES:

Anthony Bourdain: Parts Unknown: Tokyo
Nick Brigden

Beyond Scared Straight: "The Return of Hustle Man"
Rob Goubeaux, A.C.E., Mark S. Andrew, A.C.E., Paul J. Coyne, A.C.E., Jennifer Nelson, Martin Skibosh, Trevor Campbell

Deadliest Catch: “Mutiny on the Bering Sea”
Josh Earl, A.C.E. Alex Durham, Rob Butler

[ add comment ] ( 12 views )   |  permalink  |   ( 3 / 641 )
Best Costumes -- See Complete Nominees of 16th Costume Designer Guild Awards 


The Costume Designers Guild has revealed the nominees for its 16th annual awards for film, TV, and commercial categories. We'll find out the winners on Feb. 22nd. Judd Apatow will receive the Distinguished Collaborator Award at this year's ceremony. Costume Designer April Ferry will be presented with an Honorary Career Achievement Award.

Here's your complete nominations list:

EXCELLENCE IN CONTEMPORARY FILM
Blue Jasmine – Suzy Benzinger
Her – Casey Storm
Nebraska – Wendy Chuck
Philomena – Consolata Boyle
The Secret Life of Walter Mitty – Sarah Edwards

EXCELLENCE IN PERIOD FILM
12 Years a Slave – Patricia Norris
American Hustle – Michael Wilkinson
Dallas Buyers Club – Kurt & Bart
The Great Gatsby – Catherine Martin
Saving Mr. Banks – Daniel Orlandi

EXCELLENCE IN FANTASY FILM
The Hobbit: The Desolation of Smaug – Ann Maskrey, Richard Taylor, Bob Buck
The Hunger Games: Catching Fire – Trish Summerville
Oz the Great and Powerful – Gary Jones, Michael Kutsche

OUTSTANDING CONTEMPORARY TELEVISION SERIES
Breaking Bad – Jennifer Bryan
House of Cards – Tom Broecker
Nashville – Susie DeSanto
Scandal – Lyn Paolo
Saturday Night Live – Tom Broecker, Eric Justian

OUTSTANDING PERIOD/FANTASY TELEVISION SERIES
Boardwalk Empire – John Dunn, Lisa Padovani
The Borgias – Gabriella Pescucci
Downton Abbey – Caroline McCall
Game of Thrones – Michele Clapton
Mad Men – Janie Bryant

OUTSTANDING MADE FOR TELEVISION MOVIE OR MINISERIES
American Horror Story: Coven – Lou Eyrich
Behind the Candelabra – Ellen Mirojnick
Bonnie & Clyde – Marilyn Vance
House of Versace – Claire Nadon
Phil Spector – Debra McGuire

EXCELLENCE IN COMMERCIAL COSTUME DESIGN
Call of Duty: “Ghosts Masked Warriors” – Nancy Steiner
Dos Equis: “Most Interesting Man in the World Feeds a Bear” – Julie Vogel
Fiat: “British Invasion” – Donna Zakowska

[ add comment ] ( 13 views )   |  permalink  |   ( 3 / 639 )
2014 Art Directors Guild Nominations -- See Complete List 


The Art Directors Guild (ADG) has announced nominations in 10 categories of Production Design for movies, television, commercials, and music videos. They are all vying for the Art Directors Guild's 18th Annual Excellence in Production Design Awards. Winners will be revealed on Feb. 8 from the International Ballroom of the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills with comedian Owen Benjamin serving as host.

Here's your complete list of nominees:

NOMINEES FOR EXCELLENCE IN PRODUCTION DESIGN FOR A FEATURE FILM IN 2013:

Period Film

AMERICAN HUSTLE - Production Designer: Judy Becker
THE GREAT GATSBY - Production Designer: Catherine Martin
INSIDE LLEWYN DAVIS - Production Designer: Jess Gonchor
SAVING MR. BANKS - Production Designer: Michael Corenblith
12 YEARS A SLAVE - Production Designer: Adam Stockhausen

Fantasy Film
ELYSIUM - Production Designer: Philip Ivey
GRAVITY - Production Designer: Andy Nicholson
THE HOBBIT: THE DESOLATION OF SMAUG - Production Designer: Dan Hennah
OBLIVION - Production Designer: Darren Gilford
STAR TREK INTO DARKNESS - Production Designer: Scott Chambliss

Contemporary Film
AUGUST: OSAGE COUNTY - Production Designer: David Gropman
BLUE JASMINE - Production Designer: Santo Loquasto
CAPTAIN PHILLIPS - Production Designer: Paul Kirby
HER - Production Designer: K.K. Barrett
THE WOLF OF WALL STREET - Production Designer: Bob Shaw

NOMINEES FOR EXCELLENCE IN PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION FOR 2013:

One-Hour Single Camera Television Series


BOARDWALK EMPIRE
Production Designer: Bill Groom
Episode: Old Ship of Zion

BREAKING BAD
Production Designer: Mark Freeborn
Episode: Felina

DOWNTON ABBEY
Production Designer: Donal Woods
Episode: 7

GAME OF THRONES
Production Designer: Gemma Jackson
Episode: Valar Dohaeris

MAD MEN
Production Designer: Dan Bishop
Episode: The Better Half

Television Movie or Mini-Series

AMERICAN HORROR STORY: COVEN
Production Designer: Mark Worthington
Episode: Bitchcraft

BEHIND THE CANDELABRA
Production Designer: Howard Cummings

BONNIE & CLYDE
Production Designer: Derek R. Hill
Episode: Night 1 & Night 2

MOB CITY
Production Designer: Gregory Melton
Episode: A Guy Walks Into A Bar, Reason To Kill A Man

PHIL SPECTOR
Production Designer: Patrizia von Brandenstein

Half Hour Single-Camera Television Series

ARRESTED DEVELOPMENT
Production Designer: Dan Butts
Episode: The B. Team

CALIFORNICATION
Production Designer: Ray Yamagata
Episode: The Unforgiven

MODERN FAMILY
Production Designer: Richard Berg
Episode: The Wow Factor

PARKS AND RECREATION
Production Designer: Ian Phillips
Episode: London

VEEP
Production Designer: Jim Gloster
Episode: Helsinki

Short Format, Live Action Series

10,000 DAYS
Production Designer: Mimi Gramatky
Episode: Salvation or Destruction

BATTLESTAR GALACTICA:
BLOOD AND CHROME
Production Designer: Brian Kane
Episode: Pilot

BLUE
Production Designer: Rachel Myers
Episode: The Truth Hurts

DAYBREAK
Production Designer: Stuart Blatt
Episode: 5

H+: THE DIGITAL SERIES
Production Designer: Andres Cubillan
Episode: Visions Of Whats To Come

Multi-Camera, Variety, or Unscripted Series

THE BIG BANG THEORY
Production Designer: John Shaffner
Episode: The Bakersfield Expedition

HOW I MET YOUR MOTHER
Production Designer: Steve Olson
Episode: The Light House

PORTLANDIA
Production Designer: Tyler Robinson
Episode: Missionaries

SATURDAY NIGHT LIVE
Production Designers:
Akira Yoshimura
Eugene Lee
Keith Ian Raywood
N. Joseph Detullio
Episode: Justin Timberlake/Justin Timberlake

THE VOICE
Production Designers:
Anton Goss
James Pearse Connelly
Episode: Live Playoffs, Part 1

Awards, Music, or Game Shows

THE AMERICAN MUSIC AWARDS 2013
Production Designer: Joe Stewart

2013 BILLBOARD MUSIC AWARDS
Production Designer: Brian Stonestreet

THE 65th PRIMETIME EMMY AWARDS
Production Designer: Brian Stonestreet

THE 67th ANNUAL TONY AWARDS
Production Designer: Steve Bass

SUPERBOWL XLVII HALFTIME SHOW
STARRING BEYONCE
Production Designer: Bruce Rodgers

Commercial, PSA, Promo, and Music Video

ARCADE FIRE
Production Designer: Anastasia Masaro
Episode: Reflektor

CALL OF DUTY: GHOSTS
Production Designer: Todd Cherniawsky
Episode: Epic Night Out

DIEHARD
Production Designer: Tom Wilkins
Episode: The Getaway

INFINITI
Production Designer: Christopher Glass
Episode: Factory of Life

JUSTIN TIMBERLAKE FT. JAY Z
Production Designer: Richard Bridgland
Episode: Suit & Tie

[ add comment ] ( 7 views )   |  permalink  |   ( 2.9 / 630 )

<<First <Back | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | Next> Last>>