"Birdman" Leads SAG Awards Nominees! See Full Nominations List! 


Alejandro Gonzalez Inarritu's "Birdman (Or the Unexpected Virture of Ignorance" topped the Screen Actors Guild Awards nominations with 4 nods including Outstanding Actor for Michael Keaton, Supporting Actor for Edward Norton, Supporting Actress for Emma Stone, and Outstanding Performance By A Cast.

"Boyhood," "The Imitation Game," and "The Theory of Everything" each received three nominations.

Winners will be announced on January 25, 2015.

Here's the full list of SAG Awards nominations including TV categories:

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role

STEVE CARELL / John du Pont – “FOXCATCHER” (Sony Pictures Classics)
BENEDICT CUMBERBATCH / Alan Turing – “THE IMITATION GAME” (The Weinstein Company)
JAKE GYLLENHAAL / Louis Bloom – “NIGHTCRAWLER” (Open Road Films)
MICHAEL KEATON / Riggan – “BIRDMAN” (Fox Searchlight Pictures)
EDDIE REDMAYNE / Stephen Hawking – “THE THEORY OF EVERYTHING” (Focus Features)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role

JENNIFER ANISTON / Claire Bennett – “CAKE” (Cinelou Films)
FELICITY JONES / Jane Hawking – “THE THEORY OF EVERYTHING” (Focus Features)
JULIANNE MOORE / Alice Howland-Jones – “STILL ALICE” (Sony Pictures Classics)
ROSAMUND PIKE / Amy Dunne – “GONE GIRL” (20th Century Fox)
REESE WITHERSPOON / Cheryl Strayed – “WILD” (Fox Searchlight Pictures)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role

ROBERT DUVALL / Joseph Palmer – “THE JUDGE” (Warner Bros. Pictures)
ETHAN HAWKE / Mason, Sr. – “BOYHOOD” (IFC Films)
EDWARD NORTON / Mike – “BIRDMAN” (Fox Searchlight Pictures)
MARK RUFFALO / Dave Schultz – “FOXCATCHER” (Sony Pictures Classics)
J.K. SIMMONS / Fletcher – “WHIPLASH” (Sony Pictures Classics)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role

PATRICIA ARQUETTE / Olivia – “BOYHOOD” (IFC Films)
KEIRA KNIGHTLEY / Joan Clarke – “THE IMITATION GAME” (The Weinstein Company)
EMMA STONE / Sam – “BIRDMAN” (Fox Searchlight Pictures)
MERYL STREEP / The Witch – “INTO THE WOODS” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
NAOMI WATTS / Daka – “ST. VINCENT” (The Weinstein Company)

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

BIRDMAN (Fox Searchlight Pictures)
ZACH GALIFIANAKIS / Jake
MICHAEL KEATON / Riggan
EDWARD NORTON / Mike
ANDREA RISEBOROUGH / Laura
AMY RYAN / Sylvia
EMMA STONE / Sam
NAOMI WATTS / Lesley

BOYHOOD (IFC Films)
PATRICIA ARQUETTE / Olivia
ELLAR COLTRANE / Mason
ETHAN HAWKE / Mason, Sr.
LORELEI LINKLATER / Samantha

THE GRAND BUDAPEST HOTEL (Fox Searchlight Pictures)
F. MURRAY ABRAHAM / Mr. Moustafa
MATHIEU AMALRIC / Serge X.
ADRIEN BRODY / Dmitri
WILLEM DAFOE / Jopling
RALPH FIENNES / M. Gustave
JEFF GOLDBLUM / Dep. Kovacs
HARVEY KEITEL / Ludwig
JUDE LAW / Young Writer
BILL MURRAY / M. Ivan
EDWARD NORTON / Henckels
TONY REVOLORI / Zero
SAOIRSE RONAN / Agatha
JASON SCHWARTZMAN / M. Jean
LÉA SEYDOUX / Clotilde
TILDA SWINTON / Madame D
TOM WILKINSON / Author
OWEN WILSON / M. Chuck

THE IMITATION GAME (The Weinstein Company)
MATTHEW BEARD / Peter Hilton
BENEDICT CUMBERBATCH / Alan Turing
CHARLES DANCE / Commander Denniston
MATTHEW GOODE / Hugh Alexander
RORY KINNEAR / Nock
KEIRA KNIGHTLEY / Joan Clarke
ALLEN LEECH / John Cairncross
MARK STRONG / Stewart Menzies

THE THEORY OF EVERYTHING (Focus Features)
CHARLIE COX / Jonathan Hellyer Jones
FELICITY JONES / Jane Hawking
SIMON McBURNEY / Frank Hawking
EDDIE REDMAYNE / Stephen Hawking
DAVID THEWLIS / Dennis Sciama
EMILY WATSON / Beryl Wilde

Television Programs

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries


ADRIEN BRODY / Harry Houdini – “HOUDINI” (History)
BENEDICT CUMBERBATCH / Sherlock Holmes – “SHERLOCK: HIS LAST VOW” (PBS)
RICHARD JENKINS / Henry Kitteridge – “OLIVE KITTERIDGE” (HBO)
MARK RUFFALO / Ned Weeks – “THE NORMAL HEART” (HBO)
BILLY BOB THORNTON / Lorne Malvo – “FARGO” (FX)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Miniseries

ELLEN BURSTYN / Olivia Foxworth – “FLOWERS IN THE ATTIC” (Lifetime)
MAGGIE GYLLENHAAL / Nessa Stein – “THE HONORABLE WOMAN” (Sundance TV)
FRANCES McDORMAND / Olive Kitteridge – “OLIVE KITTERIDGE” (HBO)
JULIA ROBERTS / Dr. Emma Brookner – “THE NORMAL HEART” (HBO)
CICELY TYSON / Carrie Watts – “THE TRIP TO BOUNTIFUL” (Lifetime)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series

STEVE BUSCEMI / Enoch “Nucky” Thompson – “BOARDWALK EMPIRE” (HBO)
PETER DINKLAGE / Tyrion Lannister – “GAME OF THRONES” (HBO)
WOODY HARRELSON / Martin Hart – “TRUE DETECTIVE” (HBO)
MATTHEW McCONAUGHEY / Rust Cohle – “TRUE DETECTIVE” (HBO)
KEVIN SPACEY / Francis Underwood – “HOUSE OF CARDS” (Netflix)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series (6 nominees)

CLAIRE DANES / Carrie Mathison – “HOMELAND” (Showtime)
VIOLA DAVIS / Annalise Keating – “HOW TO GET AWAY WITH MURDER” (ABC)
JULIANNA MARGULIES / Alicia Florrick – “THE GOOD WIFE” (CBS)
TATIANA MASLANY / Sarah/Coxima/Alison/Rachel/ – “ORPHAN BLACK” (BBC America)
MAGGIE SMITH / Violet, Dowager Countess of Grantham – “DOWNTON ABBEY” (PBS)
ROBIN WRIGHT / Claire Underwood – “HOUSE OF CARDS” (Netflix)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series

TY BURRELL / Phil Dunphy – “MODERN FAMILY ” (ABC)
LOUIS C.K. / Louie – “LOUIE” (FX)
WILLIAM H. MACY / Frank Gallagher – “SHAMELESS” (Showtime)
JIM PARSONS / Sheldon Cooper – “THE BIG BANG THEORY” (CBS)
ERIC STONESTREET / Cameron Tucker – “MODERN FAMILY” (ABC)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series

UZO ADUBA / Suzanne “Crazy Eyes” Warren – “ORANGE IS THE NEW BLACK” (Netflix)
JULIE BOWEN / Claire Dunphy – “MODERN FAMILY” (ABC)
EDIE FALCO / Jackie Peyton – “NURSE JACKIE” (Showtime)
JULIA LOUIS-DREYFUS / Vice President Selina Meyer – “VEEP” (HBO)
AMY POEHLER / Leslie Knope – “PARKS AND RECREATION” (NBC)

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series

BOARDWALK EMPIRE (HBO)
DOWNTON ABBEY (PBS)
GAME OF THRONES (HBO)
HOMELAND (Showtime)
HOUSE OF CARDS (Netflix)

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series

THE BIG BANG THEORY (CBS)
BROOKLYN NINE-NINE (FOX)
MODERN FAMILY (ABC)
ORANGE IS THE NEW BLACK (Netflix)
VEEP (HBO)

[ add comment ] ( 4 views )   |  permalink  |   ( 3 / 617 )
Your Full 46th NAACP Image Awards Nominees! 


Nominations for the 46th NAACP Image Awards have been revealed and "Belle," "Beyond the Lights," "Dear White People," "Get On Up," and "Selma" are duking it out for the Outstanding Motion Picture Award.

Winners will be announced on Friday, February 6, 2015 in a two-hour televised event on TV ONE.

The NAACP Image Awards celebrates the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature and film and also honors individuals or groups who promote social justice through creative endeavors.

Here's the complete list of nominees for the 46th NAACP IMAGE AWARDS:

TELEVISION

Outstanding Comedy Series


• "black-ish" (ABC)

• "House of Lies" (Showtime)

• "Key & Peele" (Comedy Central)

• "Orange is the New Black" (Netflix)

• "Real Husbands of Hollywood" (BET)

Outstanding Actor in a Comedy Series

• Andre Braugher - "Brooklyn Nine-Nine" (FOX)

• Anthony Anderson - "'black-ish" (ABC)

• Don Cheadle - "House of Lies" (Showtime)

• Keegan-Michael Key - "Key & Peele" (Comedy Central)

• Kevin Hart - "Real Husbands of Hollywood" (BET)

Outstanding Actress in a Comedy Series

• Mindy Kaling - "The Mindy Project" (FOX)

• Niecy Nash - "The Soul Man" (TV Land)

• Tracee Ellis Ross - "black-ish" (ABC)

• Uzo Aduba - "Orange is the New Black" (Netflix)

• Wendy Raquel Robinson - "The Game" (BET)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

• Boris Kodjoe - "Real Husbands of Hollywood" (BET)

• Glynn Turman - "House of Lies" (Showtime)

• Laurence Fishburne - "black-ish" (ABC)

• Marcus Scribner - "black-ish" (ABC)

• Terry Crews - "Brooklyn Nine-Nine" (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

• Adrienne C. Moore - "Orange is the New Black" (Netflix)

• Laverne Cox - "Orange is the New Black" (Netflix)

• Lorraine Toussaint - "Orange is the New Black" (Netflix)

• Sofia Vergara - "Modern Family" (ABC)

• Yara Shahidi - "black-ish" (ABC)

Outstanding Drama Series

• "Being Mary Jane" (BET)

• "Grey's Anatomy" (ABC)

• "House of Cards" (Netflix)

• "How to Get Away with Murder" (ABC)

• "Scandal" (ABC)

Outstanding Actor in a Drama Series

• LL Cool J - "NCIS: LA" (CBS)

• Omar Epps - "Resurrection" (ABC)

• Omari Hardwick - "Being Mary Jane" (BET)

• Shemar Moore - "Criminal Minds" (CBS)

• Taye Diggs - "Murder in the First" (TNT)

Outstanding Actress in a Drama Series

• Gabrielle Union - "Being Mary Jane" (BET)

• Kerry Washington - "Scandal" (ABC)

• Nicole Beharie - "Sleepy Hollow" (FOX)

• Octavia Spencer - "Red Band Society" (FOX)

• Viola Davis - "How to Get Away with Murder" (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

• Alfred Enoch - "How to Get Away with Murder" (ABC)

• Courtney B. Vance - "Masters of Sex" (Showtime)

• Guillermo Diaz - "Scandal" (ABC)

• Jeffrey Wright - "Boardwalk Empire" (HBO)

• Joe Morton - "Scandal" (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

• Aja Naomi King - "How to Get Away with Murder" (ABC)

• Alfre Woodard - "State of Affairs" (NBC)

• Chandra Wilson - "Grey's Anatomy" (ABC)

• Jada Pinkett Smith - "Gotham" (FOX)

• Khandi Alexander - "Scandal" (ABC)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special

• "A Day Late and a Dollar Short" (Lifetime Networks)

• "American Horror Story: Freak Show" (FX)

• "Drumline: A New Beat" (VH1)

• "The Gabby Douglas Story" (Lifetime Networks)

• "The Trip to Bountiful" (Lifetime Networks)

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special

• Blair Underwood - "The Trip to Bountiful" (Lifetime Networks)

• Charles S. Dutton - "Comeback Dad" (UP Entertainment)

• Larenz Tate - "Gun Hill" (BET)

• Mekhi Phifer - "A Day Late and a Dollar Short" (Lifetime Networks)

• Ving Rhames - "A Day Late and a Dollar Short" (Lifetime Networks)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special

• Angela Bassett - "American Horror Story: Freak Show" (FX)

• Cicely Tyson - "The Trip to Bountiful" (Lifetime Networks)

• Keke Palmer - "The Trip to Bountiful" (Lifetime Networks)

• Regina King - "The Gabby Douglas Story" (Lifetime Networks)

• Vanessa Williams - "The Trip to Bountiful" (Lifetime Networks)

Outstanding News/ Information - (Series or Special)

• "America After Ferguson" (PBS)

• "Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr." (PBS)

• "Melissa Harris Perry" (MSNBC)

• "Oprah's Lifeclass" (OWN)

• "Unsung" (TV One)

Outstanding Talk Series

• "Oprah Prime" (OWN)

• "Steve Harvey" (Syndicated)

• "The Queen Latifah Show" (Syndicated)

• "The View" (ABC)

• "The Wendy Williams Show" (Syndicated)

Outstanding Reality Series

• "Dancing with the Stars" (ABC)

• "Iyanla: Fix My Life" (OWN)

• "Shark Tank" (ABC)

• "The Voice" (NBC)

• "Welcome to Sweetie Pie's" (OWN)

Outstanding Variety Series or Special

• "BET Awards" (BET)

• "Family Feud" (Syndicated)

• "On the Run: Beyoncé and Jay Z" (HBO)

• "Oprah's Master Class" (OWN)

• "UNCF An Evening of Stars" (NBC, CBS, ABC, FOX, The CW, BET, Centric)

Outstanding Children’s Program

• "Anna Deavere Smith: A Youngarts Masterclass" (HBO)

• "Doc McStuffins" (Disney Junior)

• "Dora and Friends: Into The City!" (Nickelodeon)

• "HALO Awards" (Nickelodeon)

• "Kid President: Declaration of Awesome" (HUB)

Outstanding Performance by a Youth in a Youth/ Children’s Program - (Series or Special)

• Amber Montana - "Haunted Hathaways" (Nickelodeon)

• China Anne McClain - "How to Build a Better Boy" (Disney Channel)

• Curtis Harris - "Haunted Hathaways" (Nickelodeon)

• Fatima Ptacek - "Dora and Friends: Into The City!" (Nickelodeon)

• Taliyah Whitaker - "Wallykazam!" (Nickelodeon)

Outstanding Host in a Talk, Reality, News/ Information or Variety

• Chris Rock - "BET Awards" (BET)

• Gwen Ifill - "America After Ferguson" (PBS)

• Melissa Harris Perry - "Melissa Harris Perry" (MSNBC)

• Queen Latifah - "The Queen Latifah Show" (Syndicated)

• Steve Harvey - "Steve Harvey" (Syndicated)

RECORDING

Outstanding New Artist


• 3 Winans Brothers (BMG)

• Aloe Blacc (XIX Recordings/Interscope Records)

• Erica Campbell (My Block Inc./eOne Music)

• Jhene Aiko (Def Jam Recordings)

• Liv Warfield (Kobalt Label Services)

Outstanding Male Artist

• John Legend (Columbia Records)

• Kem (Motown - Capitol)

• Kendrick Lamar (Interscope Records)

• Michael Jackson (Epic Records)

• Pharrell Williams (Columbia Records)

Outstanding Female Artist

• Alicia Keys (RCA Records)

• Beyoncé (Columbia Records)

• Jennifer Hudson (RCA Records)

• Ledisi (Verve Records)

• Mary J Blige (Capitol)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

• "Being With You" - Smokey Robinson feat. Mary J Blige (Verve)

• "Brand New" - Pharrell Williams feat. Justin Timberlake (Columbia Records)

• "Gust of Wind" - Pharrell Williams feat. Daft Punk (Columbia Records)

• "Love, Marriage & Divorce" - Toni Braxton & Babyface (Def Jam Recordings)

• "Stay with Me" - Sam Smith feat. Mary J Blige (Capitol)

Outstanding Jazz Album

• "Beautiful Life" - Dianne Reeves (Concord)

• "Dave Koz and Friends: The 25th of December" - Dave Koz (Concord Records)

• "Living My Dream" - Jonathan Butler (Rendezvous Music)

• "My Old Friend: Celebrating George Duke" - Al Jarreau (Concord)

• "Up" - Stanley Clarke (Mack Avenue Records)

Outstanding Gospel Album - (Traditional or Contemporary)

• "Duets" - Donnie McClurkin (RCA Inspiration)

• "Help" - Erica Campbell (My Block Inc./eOne Music)

• "I Will Trust" - Fred Hammond (RCA Inspiration)

• "Journey To Freedom" - Michelle Williams (eOne Music)

• "Where My Heart Belongs" - Gladys Knight (Shadow Mountain Records)

Outstanding Music Video

• "i" - Kendrick Lamar (TDE/Interscope)

• "It's You" - KEM (Motown - Capitol)

• "Love Never Felt So Good" - Michael Jackson feat. Justin Timberlake (Epic Records)

• "Pretty Hurts" - Beyoncé (Columbia Records)

• "You & I (Nobody in the World)" - John Legend (Columbia Records)

Outstanding Song


• "Good Kisser" - Usher (RCA Records)

• "i" - Kendrick Lamar (TDE/Interscope)

• "Pretty Hurts" - Beyoncé (Columbia Records)

• "The Man" - Aloe Blacc (Interscope Records)

• "We Are Here" - Alicia Keys (RCA Records)

Outstanding Album

• "Aretha Franklin Sings the Great Diva Classics" - Aretha Franklin (RCA Records)

• "Beyoncé Platinum Edition" - Beyoncé (Columbia Records)

• "G I R L" - Pharrell Williams (Columbia Records)

• "JHUD" - Jennifer Hudson (RCA Records)

• "Love, Marriage & Divorce" - Toni Braxton & Babyface (Def Jam Recordings)

LITERATURE

Outstanding Literary Work - Fiction


• "A Wanted Woman" - Eric Jerome Dickey (Penguin Random House)

• "An Untamed State" - Roxane Gay (Grove/Atlantic - Black Cat)

• "Another Woman's Man" - Shelly Ellis (Kensington Publishing Corp.)

• "Momma: Gone" - Nina Foxx (Brown Girls Publishing)

• "The Prodigal Son" - Kimberla Lawson Roby (Grand Central Publishing/Hachette Book Group)

Outstanding Literary Work - Non-Fiction

• "Bad Feminist" - Roxane Gay (Harper Perennial/HarperCollins)

• "Just Mercy: A Story of Justice and Redemption" - Bryan Stevenson (Spiegel & Grau)

• "Place not Race: A New Vision of Opportunity in America" - Sheryll Cashin (Beacon Press)

• "The Bill of the Century: The Epic Battle for the Civil Rights Act" - Clay Risen (Bloomsbury Press)

• "Who We Be: The Colorization of America" - Jeff Chang (St. Martin's Press)

Outstanding Literary Work - Debut Author

• "Forty Acres" - Dwayne Alexander Smith (Atria Books)

• "Queen Sugar" - Natalie Baszile (Pamela Dorman Books/Penguin Random House)

• "Remedy For A Broken Angel" - Toni Ann Johnson (Nortia Press)

• "The 16th Minute of Fame: An Insider's Guide for Maintaining Success Beyond

15 Minutes of Fame" - Darrell Miller (Dunham Books)

• "Time of the Locust" - Morowa Yejide (Atria Books)

Outstanding Literary Work - Biography/ Auto-Biography

• "Breaking Ground: My Life in Medicine" - Louis Sullivan with David Chanoff (University of Georgia Press)

• "Handbook for an Unpredictable Life: How I Survived Sister Renata and My Crazy Mother, and Still Came Out Smiling (with Great Hair)" - Rosie Perez (Crown Archetype)

• "Life In Motion" - Misty Copeland (Touchstone)

• "Mayor for Life" - Marion Barry, Omar Tyree (Strebor Books)

• "Stand Up Straight and Sing!" - Jessye Norman (Houghton Mifflin Harcourt)

Outstanding Literary Work - Instructional

• "10-Day Green Smoothie Cleanse" - JJ Smith (Atria Books/Simon & Schuster)

• "101 Scholarship Applications: What It Takes to Obtain a Debt-Free College Education" - Gwen Richardson (Cushcity Communications)

• "Afro-Vegan: Farm-Fresh African, Caribbean, and Southern Flavors Remixed" – Bryant Terry (Ten Speed Press)

• "Justice While Black: Helping African-American Families Navigate and Survive the Criminal Justice System" - Robbin Shipp, Nick Chiles (Agate Bolden)

• "Promises Kept: Raising Black Boys to Succeed in School and in Life" - Joe Brewster, Michele Stephenson, Hilary Beard (Spiegel & Grau)

Outstanding Literary Work - Poetry

• "Citizen: An American Lyric" - Claudia Rankine (Graywolf Press)

• "Digest" - Gregory Pardlo (Four Way Books)

• "The New Testament" - Jericho Brown (Copper Canyon Press)

• "The Poetry of Derek Walcott 1948-2013" - Derek Walcott, Selected by Glyn Maxwell (Farrar, Straus and Giroux)

• "We Didn't Know Any Gangsters" - Brian Gilmore (Cherry Castle Publishing, LLC)

Outstanding Literary Work - Children


• "Beautiful Moon" - Tonya Bolden (Author), Eric Velasquez (Illustrator) (Abrams/Abrams Books for Young Readers)

• "Dork Diaries 8: Tales From A Note-So-Happily Ever After" - Rachel Renee Russell with Nikki Russell and Erin Russell (Simon & Schuster)

• "Little Melba and Her Big Trombone" - Katheryn Russell-Brown (Author), Frank Morrison (Illustrator) (Lee & Low Books)

• "Malcolm Little" - Ilyasah Shabazz (Author), AG Ford (Illustrator) (Simon & Schuster)

• "Searching for Sarah Rector" - Tonya Bolden (Abrams/Abrams Books for Young Readers)

Outstanding Literary Work - Youth/Teens


• "Because They Marched: The People's Campaign for Voting Rights That Changed America" - Russell Freedman (Holiday House)

• "Brown Girl Dreaming" - Jacqueline Woodson (Nancy Paulsen Books)

• "Revolution" - Deborah Wiles (Scholastic Press)

• "The Freedom Summer Murders" - Don Mitchell (Scholastic Press)

• "The Red Pencil" - Andrea Davis Pinkney (Author), Shane Evans (Illustrator) (Little, Brown Books for Young Readers)

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture


• "Belle" (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)

• "Beyond The Lights" (Relativity Media)

• "Dear White People" (Lionsgate and Roadside Attractions)

• "Get On Up" (Universal Pictures)

• "Selma" (Paramount Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture

• Chadwick Boseman - "Get On Up" (Universal Pictures)

• David Oyelowo - "Selma" (Paramount Pictures)

• Denzel Washington - "The Equalizer" (Columbia Pictures)

• Idris Elba - "No Good Deed" (Screen Gems)

• Nate Parker - "Beyond The Lights" (Relativity Media)

Outstanding Actress in a Motion Picture

• Gugu Mbatha-Raw - "Belle" (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)

• Quvenzhané Wallis - "Annie" (Columbia Pictures)

• Taraji P. Henson - "No Good Deed" (Screen Gems)

• Tessa Thompson - "Dear White People" (Lionsgate and Roadside Attractions)

• Viola Davis - "The Disappearance of Eleanor Rigby" (The Weinstein Company)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

• André Holland - "Selma" (Paramount Pictures)

• Cedric the Entertainer - "Top Five" (Paramount Pictures)

• Common - "Selma" (Paramount Pictures)

• Danny Glover - "Beyond The Lights" (Relativity Media)

• Wendell Pierce - "Selma" (Paramount Pictures)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

• Carmen Ejogo - "Selma" (Paramount Pictures)

• Jill Scott - "Get On Up" (Universal Pictures)

• Octavia Spencer - "Get On Up" (Universal Pictures)

• Oprah Winfrey - "Selma" (Paramount Pictures)

• Viola Davis - "Get On Up" (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

• "Belle" (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)

• "Dear White People" (Lionsgate and Roadside Attractions)

• "Half of a Yellow Sun" (monterey media inc.)

• "JIMI: All Is By My Side" (XLrator Media)

• "Life of a King" (Animus Films/Serena Films)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary - (Film)


• "Documented" (Apo Anak Productions)

• "Finding Fela" (Jigsaw Productions)

• "I Am Ali" (Focus World/Fisheye Films)

• "Keep On Keepin On" (RADiUS)

• "Through A Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People" (Chimpanzee Productions, Inc.)

Outstanding Documentary - (Television)

• "American Experience: Freedom Summer" (PBS)

• "Bad Boys" (ESPN)

• "Mr. Dynamite: The Rise of James Brown" (HBO)

• "Rand University" (ESPN)

• "The War Comes Home: Soledad O'Brien Reports" (CNN)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series


• Aisha Muharrar - "Parks and Recreation" - Ann & Chris (NBC)

• Brigette Munoz-Liebowitz - "Brooklyn Nine-Nine" - Road Trip (FOX)

• Mindy Kaling - "The Mindy Project" - Danny and Mindy (FOX)

• Regina Hicks - "Instant Mom" - A Kids's Choice (Nickelodeon and Nick@Nite)

• Sara Hess - "Orange is the New Black" - It Was the Change (Netflix)

Outstanding Writing in a Drama Series

• Erika Green Swafford - "How to Get Away with Murder" - Let's Get To Scooping (ABC)

• Mara Brock Akil - "Being Mary Jane" - Uber Love (BET)

• Warren Leight, Julie Martin - "Law & Order: SVU" - American Disgrace (NBC)

• Zahir McGhee - "Scandal" - Mama Said Knock You Out (ABC)

• Zoanne Clack - "Grey's Anatomy" - You Be Illin' (ABC)

Outstanding Writing in a Television Movie

• Karin Gist, Regina Hicks - "Drumline: A New Beat" (VH1)

• Reggie Bythewood - "Gun Hill" (BET)

• Sharon Brathwaite, Peres Owino - "Seasons of Love" (Lifetime Networks)

• Shernold Edwards - "A Day Late and a Dollar Short" (Lifetime Networks)

• Sterling Anderson, Maria Nation - "The Gabby Douglas Story" (Lifetime Networks)

Outstanding Writing in a Motion Picture

• Chris Rock - "Top Five" (Paramount Pictures)

• Justin Simien - "Dear White People" (Roadside Attractions and Lionsgate)

• Margaret Nagle - "The Good Lie" (Alcon Entertainment)

• Misan Sagay - "Belle" (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)

• Richard Wenk - "The Equalizer" (Columbia Pictures)

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series


• Ken Whittingham - "Parks and Recreation" - Prom (NBC)

• Ken Whittingham - "The Mindy Project" - Think Like a Peter (FOX)

• Linda Mendoza - "Bad Judge" - One Brave Waitress (NBC)

• Reginald Hudlin - "Bad Judge" - Knife to a Gunfight (NBC)

• Stan Lathan - "Real Husbands of Hollywood" - No New Friends (BET)

Outstanding Directing in a Drama Series


• Anton Cropper - "Suits" - One-Two-Three Go... (USA)

• Carl Franklin - "House of Cards" - Chapter 14 (Netflix)

• Cary Joji Fukunaga - "True Detective" - Who Goes There (HBO)

• Hanelle Culpepper - "Criminal Minds" - The Edge of Winter (CBS)

• Millicent Shelton - "The Divide" - And the Little Ones Get Caught (WE tv)

Outstanding Directing in a Television Movie

• Bille Woodruff - "Drumline: A New Beat" (VH1)

• Greg Champion - "The Gabby Douglas Story" (Lifetime Networks)

• Michael Wilson - "The Trip to Bountiful" (Lifetime Networks)

• Reggie Bythewood - "Gun Hill" (BET)

• Stephen Tolkin - "A Day Late and a Dollar Short" (Lifetime Networks)

Outstanding Directing in a Motion Picture


• Amma Asante - "Belle" (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)

• Antoine Fuqua - "The Equalizer" (Columbia Pictures)

• Ava DuVernay - "Selma" (Paramount Pictures)

• Gina Prince-Bythewood - "Beyond The Lights" (Relativity Media)

• John Ridley - "JIMI: All Is By My Side" (XLrator Media)

ANIMATED/CGI

Outstanding Character Voice-Over Performance - (Television or Film)


• Jamie Foxx - "Rio 2" (20th Century Fox)

• Loretta Devine - "Doc McStuffins" (Disney Junior)

• Morgan Freeman - "The Lego Movie" (Warner Bros. Pictures/Village Roadshow Pictures/Ratpac-Dune Entertainment/Lego System A/S/VertigoEntertainment/Lin Pictures)

• Tracy Morgan - "The Boxtrolls" (Focus Features)

• Zoe Saldana - "The Book of Life" (20th Century Fox)

[ add comment ] ( 5 views )   |  permalink  |   ( 3 / 562 )
Who's Hosting the Critics' Choice Movie Awards?  


I'm a proud voting member of the Broadcast Film Critics' Association and I learned that Michael Strahan will serve as our host of the 20th Annual Critics' Choice Movie Awards happening on Thursday, January 15th at 9 pm ET/6 pm PT and you can watch on the A&E Network!

Here's the full press release:

New York, NY—December 8, 2014 – Michael Strahan will host “The 20th Annual Critics' Choice Movie Awards,” it was announced today by David McKillop, Executive Vice President and General Manager of A&E Network and Joey Berlin, President of the Broadcast Film Critics Association. The two-hour show will broadcast live from the Hollywood Palladium on January 15th at 9pm ET/ 6pm PT, the day the Academy Award nominations are announced.

Legendary Super Bowl Champion Michael Strahan is the co-host of popular morning talk show “LIVE with Kelly and Michael,” and an Emmy-nominated “Fox NFL Sunday” analyst. He also serves as special co-host for ABC’s top-rated morning program, “Good Morning America.”

Prior to joining the ranks of the top sports broadcasters in the country, Strahan’s 15-year football career was highlighted by seven Pro Bowl selections, leading the New York Giants to a dramatic victory in Super Bowl XLII. In 2014, Strahan was inducted into the Pro Football Hall of Fame, the sport’s highest honor.

“I am excited to host a night honoring some of the most talented people in the industry,” said Strahan. “‘The Critics’ Choice Movie Awards’ show paves the way for the upcoming awards season, and the best part is that the winners are selected by the very people who make a living watching and reviewing films. It doesn't get much more competitive than that.”

“We are thrilled to have Michael on board as the host of this special night,” said McKillop. “His distinctive charisma, sense of humor and ease in front of a live audience makes him the perfect choice for what is sure to be an unforgettable evening.”

A&E Network has partnered with the Broadcast Film Critics Association (BFCA) and the Broadcast Television Journalists Association (BTJA) to become the exclusive home to the 2015 and 2016 “The Critics' Choice Movie Awards” and “The Critics' Choice Television Awards.”

“The Critics' Choice Awards” are bestowed annually by the BFCA and BTJA to honor the finest in cinematic and television achievement. The BFCA is the largest film critics' organization in the United States and Canada, representing almost 300 television, radio and online critics. BFCA members are the primary source of information for today's film-going public. BTJA is the collective voice of almost 100 journalists who regularly cover television for TV viewers, radio listeners and online audiences. Historically, the “Critics' Choice Movie Awards” are the most accurate predictor of the Academy Award nominations.

The “The 20th Annual Critics' Choice Movie Awards” are produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.

[ 1 comment ] ( 6 views )   |  permalink  |   ( 3 / 444 )
Best 2014 Movies, TV Shows from AFI! 


The American Film Institute has released its yearly Best List for both movies and television. Did your favorite make the cut? Take a look:

Top Eleven Films, in alphabetical order (TIE)

AMERICAN SNIPER
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE)
BOYHOOD
FOXCATCHER
THE IMITATION GAME
INTERSTELLAR
INTO THE WOODS
NIGHTCRAWLER
SELMA
UNBROKEN
WHIPLASH

Top Ten TV Shows, in alphabetical order

THE AMERICANS
FARGO
GAME OF THRONES
HOW TO GET AWAY WITH MURDER
JANE THE VIRGIN
THE KNICK
MAD MEN
ORANGE IS THE NEW BLACK
SILICON VALLEY
TRANSPARENT

[ 1 comment ] ( 7 views )   |  permalink  |   ( 3 / 431 )
"Pride" Wins Big at British Independent Film Awards 


"Pride," the true story of how gay rights activists helped miners took home the Best Picture of the Year trophy from the British Independent Film Awards. The fantastic film also won Best Supporting Actress for Imelda Staunton and Best Supporting Actor for Andrew Scott.

Here's the list of the winners of the 2014 British Independent Film Awards:

BEST BRITISH INDEPENDENT FILM
Sponsored by Moët & Chandon

Pride

BEST DIRECTOR
Sponsored by AllCity & Intermission

Yann Demange – '71

THE DOUGLAS HICKOX AWARD [BEST DEBUT DIRECTOR]
Sponsored by 3 Mills Studios

Iain Forsyth, Jane Pollard – 20,000 Days on Earth

BEST SCREENPLAY
Sponsored by BBC Films

Jon Ronson, Peter Straughan – Frank

BEST ACTRESS
Sponsored by M.A.C Cosmetics

Gugu Mbatha-Raw – Belle

BEST ACTOR
Sponsored by Movado

Brendan Gleeson – Calvary

BEST SUPPORTING ACTRESS
Imelda Staunton – Pride

BEST SUPPORTING ACTOR
Sponsored by St Martins Lane
Andrew Scott – Pride

MOST PROMISING NEWCOMER
Sameena Jabeen Ahmed – Catch Me Daddy

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION
The Goob

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT
Stephen Rennicks - Music – Frank

BEST DOCUMENTARY
Next Goal Wins

BEST BRITISH SHORT
The Kármán Line

BEST INTERNATIONAL INDEPENDENT FILM
Boyhood

THE RAINDANCE AWARD
Luna

THE RICHARD HARRIS AWARD (for outstanding contribution by an actor to British Film)
Emma Thompson

THE VARIETY AWARD
Benedict Cumberbatch

THE SPECIAL JURY PRIZE
John Boorman

[ add comment ] ( 5 views )   |  permalink  |   ( 3 / 544 )

<<First <Back | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | Next> Last>>