Nominees of the 2016 Chicago Film Critics Awards 


Here's the complete list of nominees, winners will be announced on Dec. 15:

BEST PICTURE

The Handmaiden

Jackie

La La Land

Manchester by the Sea

Moonlight

BEST DIRECTOR


Damien Chazelle (-) La La Land

Barry Jenkins (-) Moonlight

Pablo Larraín (-) Jackie

Kenneth Lonergan (-) Manchester by the Sea

Chan-wook Park (-) The Handmaiden

BEST ACTOR


Casey Affleck (-) Manchester by the Sea

Adam Driver (-) Paterson

Joel Edgerton (-) Loving

Colin Farrell (-) The Lobster

Denzel Washington (-) Fences

BEST ACTRESS

Amy Adams (-) Arrival

Rebecca Hall (-) Christine

Isabelle Huppert (-) Elle

Natalie Portman (-) Jackie

Emma Stone (-) La La Land

BEST SUPPORTING ACTOR

Mahershala Ali (-) Moonlight

Alden Ehrenreich (-) Hail, Caesar!

Ben Foster (-) Hell or High Water

Lucas Hedges (-) Manchester by the Sea

Trevante Rhodes (-) Moonlight

Michael Shannon (-) Nocturnal Animals

BEST SUPPORTING ACTRESS


Viola Davis (-) Fences

Lily Gladstone (-) Certain Women

Naomie Harris (-) Moonlight

Janelle Monae (-) Hidden Figures

Michelle Williams (-) Manchester by the Sea

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Hell or High Water (-) Taylor Sheridan

Jackie (-) Noah Oppenheim

The Lobster (-) Yorgos Lanthimos & Efthymis Filippou

Manchester by the Sea (-) Kenneth Lonergan

Moonlight (-) Barry Jenkins

BEST ADAPTED SCREENPLAY


Arrival (-) Eric Heisserer

Elle (-) David Birke

The Handmaiden (-) Seo-Kyung Chung & Chan-wook Park

Love and Friendship (-) Whit Stillman

Silence (-) Jay Cocks & Martin Scorsese

BEST ANIMATED FEATURE

Kubo and the Two Strings

Moana

The Red Turtle

Tower

Zootopia

BEST DOCUMENTARY

Cameraperson

Life, Animated

OJ: Made In America

Tower

Weiner

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Elle

The Handmaiden

Julieta

Neruda

Toni Erdmann

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN


The Handmaiden

Jackie

La La Land

The Neon Demon

The Witch

BEST CINEMATOGRAPHY

The Handmaiden (-) Chung-hoon Chung

Jackie (-) Stéphane Fontaine

La La Land (-) Linus Sandgren

Moonlight (-) James Laxton

Silence (-) Rodrigo Prieto

BEST EDITING

Cameraperson (-) Nels Bangerter

Jackie (-) Sebastián Sepúlveda

La La Land (-) Tom Cross

Manchester by the Sea (-) Jennifer Lame

Moonlight (-) Joi McMillon & Nat Sanders

BEST ORIGINAL SCORE

Arrival (-) Jóhann Jóhannsson

Jackie (-) Mica Levi

La La Land (-) Justin Hurwitz

Moonlight (-) Nicholas Britell

The Neon Demon (-) Cliff Martinez

MOST PROMISING FILMMAKER


Kelly Fremon Craig (-) The Edge of Seventeen

Robert Eggers (-) The Witch

Anna Rose Holmer (-) The Fits

Travis Knight (-) Kubo and the Two Strings

Trey Edward Shults (-) Krisha

MOST PROMISING PERFORMER


Lily Gladstone (-) Certain Women

Lucas Hedges (-) Manchester by the Sea

Royalty Hightower (-) The Fits

Janelle Monae (-) Hidden Figures & Moonlight

Trevante Rhodes (-) Moonlight

NOMINATION TOTALS

11 - Moonlight

8 – Jackie, Manchester by the Sea

7 - La La Land

6 - The Handmaiden

3 – Arrival, Elle

2 – Cameraperson, Certain Women, Fences, The Fits, Hell or High Water, Hidden Figures, Kubo and the Two Strings, The Lobster, The Neon Demon, Silence, Tower, The Witch

1 – Christine, The Edge of Seventeen, Hail Caesar!, Julieta, Krisha, Life Animated, Love and Friendship, Moana, Neruda, Nocturnal Animals, OJ: Made in America, Paterson, The Red Turtle, Toni Erdmann, Weiner, Zootopia

[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |  related link  |   ( 3 / 152 )
48th NAACP Image Awards Nominations 


Here’s the full list of nominees for the 48th NAACP Image Awards

ENTERTAINER OF THE YEAR

Beyoncé
Viola Davis
Regina King
Dwayne “The Rock” Johnson
Chance the Rapper

TELEVISION

Outstanding Comedy Series


“Atlanta” (FX)
“black-ish” (ABC)
“Insecure” (HBO)
“Survivor’s Remorse” (Starz)
“The Carmichael Show” (NBC)

Outstanding Actor in a Comedy Series


Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)
Don Cheadle – “House of Lies” (Showtime)
Donald Glover – “Atlanta” (FX)
Dwayne Johnson – “Ballers” (HBO)
Kevin Hart – “Real Husbands of Hollywood” (BET)

Outstanding Actress in a Comedy Series

Issa Rae – “Insecure” (HBO)
Keesha Sharp – “Lethal Weapon” (FOX)
Niecy Nash – “The Soul Man” (TV Land)
Tracee Ellis Ross – “black-ish” (ABC)
Uzo Aduba – “Orange is the New Black” (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

David Alan Grier – “The Carmichael Show” (NBC)
Deon Cole – “black-ish” (ABC)
Laurence Fishburne – “black-ish” (ABC)
Miles Brown – “black-ish” (ABC)
Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Erica Ash – “Survivor’s Remorse” (Starz)
Laverne Cox – “Orange Is The New Black” (Netflix)
Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
Tichina Arnold – “Survivor’s Remorse” (Starz)
Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)

Outstanding Drama Series

“Empire” (FOX)
“Power” (Starz)
“Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
“This Is Us” (NBC)
“Underground” (WGN America)

Outstanding Actor in a Drama Series

Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Mike Colter – “Marvel’s Luke Cage” (Netflix)
Omari Hardwick – “Power” (Starz)
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
Terrence Howard – “Empire” (FOX)

Outstanding Actress in a Drama Series

Jurnee Smollett-Bell – “Underground” (WGN America)
Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Taraji P. Henson – “Empire” (FOX)
Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series


Alfred Enoch – “How To Get Away With Murder” (ABC)
Jesse Williams – “Greys Anatomy” (ABC)
Joe Morton – “Scandal” (ABC)
Jussie Smollett – “Empire” (FOX)
Trai Byers – “Empire” (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series


Amirah Vann – “Underground” (WGN America)
CCH Pounder – “NCIS: New Orleans” (CBS)
Cicely Tyson – “How To Get Away with Murder” (ABC)
Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Naturi Naughton – “Power” (Starz)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special


“American Crime” (ABC)
“Confirmation” (HBO)
“Roots” (History)
“The Night Of” (HBO)
“The People v. O.J. Simpson: American Crime Story” (FX)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special


Courtney B. Vance – “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story” (FX)
Cuba Gooding Jr. – “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story” (FX)
Jeffrey Wright – “Confirmation” (HBO)
Malachi Kirby – “Roots” (History)
Sterling K. Brown – “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story” (FX)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Anika Noni Rose – “Roots” (History)
Audra McDonald – “Lady Day at Emerson’s Bar & Grill” (HBO)
Emayatzy Corinealdi – “Roots” (History)
Kerry Washington – “Confirmation” (HBO)
Regina King – “American Crime” (ABC)

Outstanding News / Information – (Series or Special)


“AM Joy with Joy Reid” (MSNBC/NBC News)
“BET Love and Happiness White House Special” (BET)
“StarTalk with Neil deGrasse Tyson” (National Geographic Channel)
“Stay Woke” (BET)
“Unsung: Sugarhill Gang” (TV One)

Outstanding Talk Series

“Steve Harvey” (Syndicated)
“SuperSoul Sunday” (OWN: Oprah Winfrey Network)
“The Real” (Syndicated)
“The Talk” (CBS)
“The View” (ABC)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series


“Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
“Little Big Shots” (NBC)
“Mary Mary” (WE tv)
“The Voice” (NBC)
“United Shades of America” (CNN)

Outstanding Variety (Series or Special)

“2016 Black Girls Rock” (BET)
“Celebrity Family Feud” (ABC)
“Lemonade” (HBO)
“Lip Sync Battle” (Spike TV)
“The Essence Black Women in Hollywood Awards 2016” (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Children’s Program


“All In With Cam Newton” (Nickelodeon)
“An American Girl Story – Melody 1963: Love Has to Win” (Amazon)
“Doc McStuffins” (Disney Junior)
“K.C. Undercover” (Disney Channel)
“The Lion Guard” (Disney Junior)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-series)


Emyyri Crutchfield – “Roots” (History)
Hudson Yang – “Fresh Off The Boat” (ABC)
Lonnie Chavis – “This Is Us” (NBC)
Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
Miles Brown – “black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a News, Talk, Reality, or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

Anthony Anderson & Tracee Ellis Ross – “2016 BET Awards” (BET)
Joy Reid – “AM Joy with Joy Reid” (MSNBC)
Roland S. Martin – “NewsOne Now with Roland S. Martin” (TV One)
Steve Harvey – “The Steve Harvey Show” (Syndicated)
W. Kamau Bell – “United Shades of America” (CNN)

RECORDING

Outstanding New Artist


Chance the Rapper (Chance the Rapper)
Chloe X Halle (Columbia Records)
MAJOR. (BOE/Empire)
Ro James (RCA Records/ByStorm Entertainment)
Serayah (Columbia Records)

Outstanding Male Artist


Anthony Hamilton (RCA Records)
Bruno Mars (Atlantic Records)
Chance the Rapper (Chance the Rapper)
Kendrick Lamar (Top Dawg Entertainment/ Aftermath/Interscope Records)
Maxwell (Columbia)

Outstanding Female Artist

Alicia Keys (RCA Records)
Beyoncé (Columbia Record/Parkwood Entertainment)
Fantasia (RCA Records/19 Recordings Limited)
K. Michelle (Atlantic Records)
Solange (Columbia Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

“Blended Family” – Alicia Keys feat. A$AP Rocky (RCA Records)
“Everything’s Beautiful” – Robert Glasper & Miles Davis (Legacy Recordings)
“Freedom” – Beyoncé feat. Kendrick Lamar (Columbia Record/Parkwood Entertainment)
“Mad” – Solange feat. Lil Wayne (Columbia Records)
“Royalty” – Sounds of Blackness feat HSRA (High School for Recording Arts) (Sounds of Blackness/Atomic K Records)

Outstanding Jazz Album

“Everything’s Beautiful” – Robert Glasper & Miles Davis (Legacy Recordings)
“Latin America Songbook” – Edward Simon (Sunnyside)
“Leslie Odom Jr.” – Leslie Odom (S-Curve)
“Ready Take One” – Erroll Garner (Legacy Recordings / Octave Music Licensing LLC)
“Upward Spiral” – Branford Marsalis Quartet and Kurt Elling (Okeh)

Outstanding Gospel Album – (Traditional or Contemporary)

“Jericho: Tribe of Joshua” – Livre’ (Glory 2 Glory Entertainment/RAL)
“Myron Butler & Levi On Purpose” – Myron Butler (Motown Gospel)
“One Way” – Tamela Mann (Tillymann, Inc.)
“The Journey (Live)” – Donnie McClurkin (RCA Inspiration)
“Worship Journal Live” – Fred Hammond (RCA Inspiration)

Outstanding Music Video


“24K Magic” – Bruno Mars (Atlantic Records)
“Cranes In The Sky” – Solange (Columbia Records)
“Formation” – Beyoncé (Columbia Record/Parkwood Entertainment)
“This One’s for Me and You” – Johnny Gill feat. New Edition (Jskillz)
“In Common” – Alicia Keys (RCA Records)

Outstanding Song – Traditional


“Amen” – Anthony Hamilton (RCA Records)
“Cranes In The Sky” – Solange (Columbia Records)
“God Provides” – Tamela Mann (Tillymann, Inc.)
“I See Victory” – Kim Burrell and Pharrell Williams (I Am Other/Columbia)
“Lake By The Ocean” – Maxwell (Columbia Records)

Outstanding Song – Contemporary

“24K Magic” – Bruno Mars (Atlantic Records)
“Formation” – Beyoncé (Columbia Record/Parkwood Entertainment)
“Freedom” – Beyoncé feat. Kendrick Lamar (Columbia Record/Parkwood Entertainment)
“Letter to the Free” – Common featuring Bilal (ARTium Records/ Def Jam Recordings)
“Royalty” – Sounds of Blackness feat HSRA (High School for Recording Arts) (Sounds of Blackness/Atomic K Records)

Outstanding Album


“A Seat At The Table” – Solange (Columbia Records)
“Coloring Book” – Chance the Rapper (Chance the Rapper)
“Lemonade” – Beyoncé (Columbia Record/Parkwood Entertainment)
“untitled unmastered.” – Kendrick Lamar (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)
“What I’m Feelin” – Anthony Hamilton (RCA Records)

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction


“Another Brooklyn” – Jacqueline Woodson (HarperCollins /Amistad)
“The Book of Harlan” – Bernice L. McFadden (Akashic Books)
“The Illegal” – Lawrence Hill (W. W. Norton & Company)
“The Mother” – Yvvette Edwards (HarperCollins Publishers / Amistad)
“The Underground Railroad: A Novel” – Colson Whitehead (Doubleday)

Outstanding Literary Work – Non-Fiction


“Democracy in Black: How Race Still Enslaves the American Soul” – Eddie S. Glaude Jr. (Crown / The Crown Publishing Group)
“Freedom is a Constant Struggle” – Angela Y. Davis (Author), Cornel West (Foreword), (Haymarket Books)
“Hidden Figures” – Margot Lee Shetterly (HarperCollins Publishers / William Morrow)
“Stamped from the Beginning: The Definitive History of Racist Ideas in America” – Ibram X. Kendi (Nation Books)
“Writings on the Wall: Searching for a New Equality Beyond Black and White” – Kareem Abdul-Jabbar (Author), Raymond Obstfeld (Author), (Time Inc. Books)

Outstanding Literary Work – Debut Author


“Born A Crime: Stories from a South African Childhood” – Trevor Noah (Random House)
“Carry On” – Lisa Fenn (HarperCollins Publishers / Harper Wave)
“Crook County: Racism and Injustice in America’s Largest Criminal Court” – Dr. Nicole Gonzalez Van Cleve (Stanford University Press)
“Grace: A Novel” – Natashia Deón (Counterpoint Press)
“United: Thoughts on Finding Common Ground and Advancing the Common Good” – Cory Booker (Ballantine Books)

Outstanding Literary Work – Biography/ Auto-Biography

“Answering the Call: An Autobiography of the Modern Struggle to End Racial Discrimination in America” – Nathaniel Jones (The New Press)
“Around the Way Girl: A Memoir” – Taraji P. Henson (37 Ink/Atria Books)
“Born A Crime: Stories from a South African Childhood” – Trevor Noah (Random House)
“Invisible Man, Got the Whole World Watching, A Young Black Man’s Education” – Mychal Denzel Smith (Nation Books)
“My Life with Earth, Wind & Fire” – Herb Powell (Author), Maurice White (Author), Steve Harvey (Foreword), David Foster (Foreword), (HarperCollins Publishers / Amistad)

Outstanding Literary Work – Instructional

“Green Smoothies for Life” – JJ Smith (Atria Books)
“LA Reid Sing to Me: My Story of Making Music, Finding Magic, and Searching for Who’s Next” – LA Reid (Harper Collins)
“Running the Long Race in Gifted Education: Narratives and Interviews from Culturally Diverse Gifted Adults” – Joy M. Scott-Carrol (Author), Anthony Sparks (Author), Diana Slaughter Kotzin (Foreword), (IGET-Network Press/Book Publisher’s Network)
“The Book of Joy: Lasting Happiness in a Changing World ” – The Dalai Lama (Author), Desmond Tutu (Author), Douglas Abrams (With), (Avery)
“The Power of Broke: How Empty Pockets, a Tight Budget, and a Hunger for Success Can Become Your Greatest Competitive Advantage” – Daymond John (Author), Daniel Paisner (With), (Crown Business / The Crown Publishing Group)

Outstanding Literary Work – Poetry

“Collected Poems: 1974 — 2004” – Rita Dove (W. W. Norton & Company)
“Counting Descent” – Clint Smith (Write Bloody Publishing)
“The Big Book of Exit Strategies” – Jamaal May (Alice James Books)
“The Sobbing School” – Joshua Bennett (Penguin Books)
“Thief in the Interior” – Phillip B. Williams (Alice James Books)

Outstanding Literary Work – Children

“A Poem for Peter: The Story of Ezra Jack Keats and the Creation of The Snowy Day” – Andrea Davis Pinkney (Author), Lou Fancher (Illustrator), Steve Johnson (Illustrator), (Viking Children’s Books)
“Daddy’s Little Girl” – Karissa Culbreath (CreateSpace Independent Publishing Platform)
“Radiant Child: The Story of Young Artist Jean-Michel Basquiat” – Javaka Steptoe (Little, Brown Books for Young Readers)
“The Golden Girls Of Rio” – Nikkolas Smith (Skyhorse Publishing / Sky Pony Press)
“Tiny Stitches: The Life of Medical Pioneer Vivien Thomas” – Gwendolyn Hooks (Author), Colin Bootman (Illustrator), (Lee & Low Books)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens


“As Brave As You” – Jason Reynolds (Simon & Schuster (Atheneum/Caitlyn Dlouhy Books))
“Riding Chance” – Christine Kendall (Scholastic / Scholastic Press)
“Same But Different: Teen Life on the Autism Express” – Holly Robinson Peete (Author), Ryan Elizabeth Peete (Author), RJ Peete (Author), (Scholastic / Scholastic Press)
“The Hero Two Doors Down: Based on the True Story of Friendship Between a Boy and a Baseball Legend” – Sharon Robinson (Scholastic / Scholastic Press)
“Two Naomis” – Olugbemisola Rhuday-Perkovich (Author), Audrey Vernick (Author), (HarperCollins Children’s Books)

MOTION PICTURE


Outstanding Motion Picture

“Fences” (Paramount Pictures)
“Hidden Figures” (20th Century Fox)
“Loving” (Focus Features/Big Beach)
“Moonlight” (A24)
“The Birth of a Nation” (Fox Searchlight Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture


Denzel Washington – “Fences” (Paramount Pictures)
Don Cheadle – “Miles Ahead” (Sony Pictures Classics)
Nate Parker – “The Birth of a Nation” (Fox Searchlight Pictures)
Stephan James – “Race” (Focus Features/The Luminary Group A Solofilms/Trinidad/Trinity/Trinity Race Production)
Will Smith – “Collateral Beauty” (Warner Bros. Pictures/New Line Cinema)

Outstanding Actress in a Motion Picture

Angela Bassett – “London Has Fallen” (Focus Features/Millennium Films/G-Base Production)
Madina Nalwanga – “Queen of Katwe” (Walt Disney Studios)
Ruth Negga – “Loving” (Focus Features/Big Beach)
Taraji P. Henson – “Hidden Figures” (20th Century Fox)
Tika Sumpter – “Southside With You” (Roadside Attractions)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture


Alano Miller – “Loving” (Focus Features/Big Beach)
Chadwick Boseman – “Captain America: Civil War” (Marvel Studios)
David Oyelowo – “Queen of Katwe” (Walt Disney Studios)
Mahershala Ali – “Moonlight” (A24)
Trevante Rhodes – “Moonlight” (A24)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

Aja Naomi King – “The Birth of a Nation” (Fox Searchlight Pictures)
Lupita Nyong’o – “Queen of Katwe” (Walt Disney Studios)
Mo’ Nique – “Almost Christmas” (Universal Pictures)
Octavia Spencer – “Hidden Figures” (20th Century Fox)
Viola Davis – “Fences” (Paramount Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

“Lion” (See-Saw Films)
“Loving” (Focus Features/Big Beach)
“Miles Ahead” (Sony Pictures Classics)
“Moonlight” (A24)
“The Birth of a Nation” (Fox Searchlight Pictures)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary – (Film)


“13th” (Netflix)
“I Am Not Your Negro” (Velvet Film)
“Maya Angelou: And Still I Rise” (The People’s Poet LLC)
“Miss Sharon Jones!” (Cabin Creek Films)
“Olympic Pride, American Prejudice” (Coffee Bluff Pictures)

Outstanding Documentary – (Television)

“Major League Legends: Hank Aaron” (Smithsonian Channel)
“Policing the Police” (PBS)
“Roots: A History Revealed” (History)
“Roots: A New Vision” (History)
“Streets of Compton” (A&E)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series


Donald Glover – “Atlanta” – B.A.N. (FX)
Issa Rae, Larry Wilmore – “Insecure” – Insecure as F**k (HBO)
Kenya Barris – “black-ish” – Hope (ABC)
Our Lady J – “Transparent” – If I Were A Bell (Amazon)
Prentice Penny – “Insecure” – Real as F**k (HBO)

Outstanding Writing in a Dramatic Series

Akela Cooper – “Marvel’s Luke Cage” – Manifest (Netflix)
Anthony Sparks – “Queen Sugar” – By Any Chance (OWN: Oprah Winfrey Network)
Ava DuVernay – “Queen Sugar” – First Things First (OWN: Oprah Winfrey Network)
Joe Robert Cole – “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story – The Race Card” – (FX)
LaToya Morgan – “TURN: Washingtons Spies” – Benediction (AMC)

Outstanding Writing in a Motion Picture – (Television)

Alison McDonald – “An American Girl Story – Melody 1963: Love Has to Win” (Amazon)
Alison McDonald – “Roots (Night 2)” (History)
Charles Murray – “Roots (Night 3)” (History)
Rashida Jones and Mike Schur – “Black Mirror: Nosedive” (Netflix)
Rhonda Freeman-Baraka – “Merry Christmas, Baby!” (UP TV)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)

Adam Mansbach “Barry” (Black Bear Pictures and Cinetic Media)
Barry Jenkins “Moonlight” (A24)
Jeff Nichols “Loving” (Focus Features/Big Beach)
Nate Parker “The Birth of a Nation” (Fox Searchlight Pictures)
Richard Tanne “Southside With You” (Roadside Attractions)

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series


Anton Cropper – “black-ish” – God (ABC)
Anton Cropper – “black-ish” – Good-ish Times (ABC)
Donald Glover – “Atlanta” – Value (FX)
Marta Cunningham – “Transparent” – Exciting and New (Amazon)
Melina Matsoukas – “Insecure” – Insecure as F**k” (HBO)

Outstanding Directing in a Dramatic Series

Anthony Hemingway – “Underground” – The Macon 7 (WGN America)
John Singleton – “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story: The Race Card” – (FX)
Millicent Shelton – “Empire” – The Lyon Who Cried Wolf (FOX)
Paris Barclay – “Pitch” – Pilot (FOX)
Sam Esmail – “Mr. Robot” – eps2.5_h4ndshake.sme (USA Network)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Television)


Carl Seaton – “Bad Dad Rehab” – (TV One)
Mario Van Peebles – “Roots (Night 2)” – (History)
Rick Famuyiwa – “Confirmation” – (HBO)
Thomas Carter – “Roots (Night 3)” – (History)
Vondie Curtis-Hall – “Toni Braxton: Unbreak My Heart” – (Lifetime)

Outstanding Directing in a Motion Picture – (Film)


Anthony Russo, Joe Russo – “Captain America: Civil War” (Marvel Studios)
Barry Jenkins – “Moonlight” (A24)
Garth Davis – “Lion” (See-Saw Films)
Mira Nair – “Queen of Katwe” (Walt Disney Studios)
Nate Parker – “The Birth of a Nation” (Fox Searchlight Pictures)

ANIMATED/CGI

Outstanding Character Voice-Over Performance – (Television or Film)


Dwayne Johnson – “Moana” (Walt Disney Studios)
Idris Elba – “Finding Dory” (Walt Disney Studios)
Idris Elba – “The Jungle Book” (Walt Disney Studios)
Kevin Hart – “The Secret Life of Pets” (Universal Pictures)
Loretta Devine – “Doc McStuffins” (Disney Junior)

[ add comment ] ( 4 views )   |  permalink  |  related link  |   ( 3 / 128 )
Another Big Win for "Moonlight" 


Barry Jenkins' "Moonlight" is becoming the darling of critics groups. Besides big wins for Dallas Fort Worth Film Critics and San Francisco Film Critics among others, the moving film took the top spot at the 2016 Toronto Film Critics Association Awards. Here's the full list of winners and runners-up:

BEST PICTURE
“Moonlight” (Elevation Pictures)
Runners-up
“Manchester by the Sea” (Mongrel Media)
“Toni Erdmann” (Mongrel Media)

BEST ACTOR

Adam Driver, “Paterson” (Mongrel Media)
Runners-up
Casey Affleck, “Manchester by the Sea”
Peter Simonischek, “Toni Erdmann”

BEST ACTRESS
Sandra Hüller, “Toni Erdmann”
Runners-up
Rebecca Hall, “Christine” (The Orchard)
Isabelle Huppert, “Elle” (Mongrel Media)
Natalie Portman, “Jackie” (Fox Searchlight)

BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali, “Moonlight”
Runners-up
Ralph Fiennes, “A Bigger Splash” (Elevation Pictures)
Michael Shannon, “Nocturnal Animals” (Focus Features)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Michelle Williams, “Manchester by the Sea”
Runners-up
Viola Davis, “Fences” (Paramount)
Naomie Harris, “Moonlight”

BEST DIRECTOR
Maren Ade, “Toni Erdmann”
Runners-up
Damien Chazelle, “La La Land” (Entertainment One)
Barry Jenkins, “Moonlight”

BEST SCREENPLAY, ADAPTED OR ORIGINAL
“Manchester by the Sea” by Kenneth Lonergan
Runners-up
“Moonlight” by Barry Jenkins
“Toni Erdmann” by Maren Ade

BEST FIRST FEATURE

“The Witch” directed by Robert Eggers (Elevation Pictures)
Runners-up
“The Edge of Seventeen” directed by Kelly Fremon Craig (VVS Films)
“Swiss Army Man” directed by Dan Kwan and Daniel Scheinert (D Films)

BEST ANIMATED FEATURE

“Zootopia” (Walt Disney Animation Studios)
Runners-up
“The Red Turtle” (A-Z Films)
“Kubo and the Two Strings” (Focus Features)

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM

“Toni Erdmann”
Runners-up
“Elle” (Mongrel Media)
“The Handmaiden” (Mongrel Media)

CANADIAN TIRE ALLAN KING DOCUMENTARY FILM AWARD

“Cameraperson” (Films We Like)
Runners-up
“Fire at Sea” (Films We Like)
“The Stairs” (Midnight Lamp Films)

ROGERS BEST CANADIAN FILM AWARD FINALISTS

“How Heavy This Hammer” directed by Kazik Radwanski (MDFF)
“Operation Avalanche” directed by Matt Johnson (Entertainment One)
“The Stairs” directed by Hugh Gibson (Midnight Lamp Films)

[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |  related link  |   ( 3.1 / 138 )
Dallas Fort Worth Film Criitcs Pick "Moonlight" for Best Picture 


SUMMARY OF AWARD WINNERS


2016 Dallas-Fort Worth Film Critics Association

(Choices listed in order of votes received)

BEST PICTURE


Winner: MOONLIGHT

Runners-up: MANCHESTER BY THE SEA; LA LA LAND; HELL OR HIGH WATER; ARRIVAL; JACKIE; LOVING; 20TH CENTURY WOMEN; HACKSAW RIDGE; SILENCE

BEST ACTOR

Winner:
Casey Affleck, MANCHESTER BY THE SEA

Runners-up: Denzel Washington, FENCES; Joel Edgerton, LOVING; Ryan Gosling, LA LA LAND; Tom Hanks, SULLY

BEST ACTRESS

Winner:
Natalie Portman, JACKIE

Runners-up: Emma Stone, LA LA LAND; Ruth Negga, LOVING; Amy Adams, ARRIVAL; Annette Bening, 20TH CENTURY WOMEN

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner:
Mahershala Ali, MOONLIGHT

Runners-up: Jeff Bridges, HELL OR HIGH WATER; Michael Shannon, NOCTURNAL ANIMALS; Lucas Hedges, MANCHESTER BY THE SEA; Ben Foster, HELL OR HIGH WATER

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner:
Viola Davis, FENCES

Runners-up: Naomie Harris, MOONLIGHT; Michelle Williams, MANCHESTER BY THE SEA; Greta Gerwig, 20TH CENTURY WOMEN; Judy Davis, THE DRESSMAKER

BEST DIRECTOR

Winner:
Barry Jenkins, MOONLIGHT

Runners-up: Damien Chazelle, LA LA LAND; Kenneth Lonergan, MANCHESTER BY THE SEA; David Mackenzie, HELL OR HIGH WATER; Denis Villeneuve, ARRIVAL

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner:
THE HANDMAIDEN

Runners-up: TONI ERDMANN; ELLE; NERUDA; THE SALESMAN

BEST DOCUMENTARY

Winner:
TOWER

Runners-up: 13TH; GLEASON; I AM NOT YOUR NEGRO; WEINER

BEST ANIMATED FILM

Winner:
ZOOTOPIA

Runners-up: KUBO AND THE TWO STRINGS; MOANA

BEST SCREENPLAY

Winner:
Kenneth Lonergan, MANCHESTER BY THE SEA

Runner-up: Barry Jenkins, MOONLIGHT

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner:
Linus Sandgren, LA LA LAND

Runner-up: Rodrigo Prieto, SILENCE

BEST MUSICAL SCORE

Winner:
Justin Hurwitz, LA LA LAND

Runner-up: Mica Levi, JACKIE

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner:
MOONLIGHT

[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |  related link  |   ( 3.1 / 110 )
"Moonlight" Named Best Picture by African American Film Critics Association 


Here's the complete list of winners of the 2016 African American Film Critics Association (AAFCA) Awards:

FILM

Best Picture

Moonlight

Best Director
Barry Jenkins, Moonlight

Best Actor
Denzel Washington, Fences

Best Actress

Ruth Negga, Loving

Best Supporting Actor
Mahershala Ali, Moonlight

Best Supporting Actress

Viola Davis, Fences

Best Ensemble

The cast of Hidden Figures

Breakout Performance 2017
Janelle Monae, Moonlight and Hidden Figures

Best Independent Film
Moonlight

Best Animation Film
Zootopia

Best Song
"Victory," Hidden Figures

Best Documentary
13th

Best Foreign Film
Tanna

Best Screenplay
August Wilson, Fences

TELEVISION

Best TV Show, Drama

Queen Sugar

Best TV Show, Comedy

Atlanta

Best TV Show, Cable/New Media
Underground

Best TV Show, Special/Limited Series
Lemonade

AAFCA Top 10 Films of 2016 in Order of Distinction

1. Moonlight
2. Fences
3. Hidden Figures
4. Lion
5. La La Land
6. The Birth of a Nation
7. Loving
8. Manchester by the Sea
9. Hell or High Water
10. Queen of Katwe

AAFCA Top 10 TV Shows of 2016 in Order of Distinction

1. Queen Sugar
2. Underground
3. Atlanta
4. Insecure
5. Luke Cage
6. This Is Us
7. Black-ish
8. The Get Down
9. Westworld
10. Survivor's Remorse

[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |  related link  |   ( 3.1 / 125 )

<<First <Back | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | Next> Last>>